Zavoláme vám zpět

Česká republika: sazby hypoték i nadále rostou

13.09.2021


Počátkem srpna navýšila Česká národní banka klíčovou sazbu o 0,25 % a dosáhla tak hodnoty 0,75%. Jak vysvětlili zástupci banky, hlavním účelem takové akce je omezit inflaci, jejíž růst nabírá na obrátkách v souvislosti se zrušením omezení na pozadí karantény.

Zvýšení klíčové sazby ovlivní hypotéky a spotřebitelské úvěry, což způsobí jejich nevyhnutelné zdražení. Jak ostrý bude skok v nárůstu, závisí na konkrétních bankách a jejich strategiích. Ve skutečnosti hypotéky již zdražují a jak analytici ujišťují, roční sazby se postupně zvýší na 2,5–3 %. Ale ani takový růst neovlivní zájem Čechů, vzhledem k tomu, že 3% sazba se za ta léta stala docela běžnou. Určitá nespokojenost může být vyvolána pouze procentuálním navýšením, což nevyhnutelně vede také k zvýšení měsíčních splátek.

Přitom Čechům, kterým se podařilo získat superlevnou hypotéku, si ji zároveň zafixovali na 5-7 let, takže navýšení splátek a vyšší vlastní příjmy se budou týkat pouze nových žadatelů. Rovněž stojí za zmínku, že ani znatelný růst cen pravděpodobně neodradí Čechy zříct se hypoték, protože jde o nejlevnější dlouhodobou půjčku. Nanejvýš můžou hypoteční úvěry, které zdražily na pozadí rychlého růstu cen nemovitostí, poněkud zpomalit. Pokles jejich objemu ale není v posledních letech neobvyklým jevem.

Jak informuje Hypoindex, objem nových hypotečních úvěrů spolu s refinancováním dosáhl v červenci tohotu roku až 35,3 miliardy českých korun.  Když budeme brát v potaz rok 2019, roční růst činil 63 % a jestli to porovnáme s červencem 2021, nárůst dosáhl téměř 130 %. V srpnu se objem hypotečních úvěrů ve srovnání s červencem snížil o 9 miliard, pozoruje se však dlouhodobý růst. Podle ekonoma Lukáše Kovandy si přitom Češi nemusí dělat starosti s prudkým skokem hypotečních sazeb. Vzhledem k očekávání realitního trhu klíčová sazba národní banky v průběhu roku poroste z 0,75 na 2 %, ale tuto hranici už nepřekročí. Základní sazba byla od 05/ 2019 do 02/2020 udržována na úrovni 2 %, průměrná sazba v témže období přitom kolísala v rozmezí 2,4 - 2,8 %.

Zdroj fotografie: <a href='https://www.freepik.com/photos/business'>Business photo created by snowing - www.freepik.com</a>

Česká republika: sazby hypoték i nadále rostou
Zpětné volání