Zavoláme vám zpět

Družstevní byty a výhody a nevýhody jejich koupě

04.10.2021

Koupě družstevního bytu může být dobrou i špatnou investicí, která do značné míry závisí na úhlu pohledu. Sestavení pozitivních a negativních vlastností takového bydlení vám pomůže se do budoucna rozhodnout a nelitovat vaší volby. Hlavním plusem je cena, která je u družstevního bydlení o 10–20% nižší ve srovnání s bydlením v soukromém vlastnictví. Registrace netrvá dlouho, protože transakce není zapsána do katastru nemovitostí, to znamená, že vlastnictví se stane anonymním a neplatí se roční daň. Za přítomnosti komerčně pronajatých prostor v domě může zisk, který jde družstvu částečně pokrýt náklady na veřejné služby obyvatel.

Avšak při všech výhodách existují určité nevýhody, zejména kolektivní zodpovědnost za jiný majetek, nemožnost rekonstrukce bydlení bez domluvy s členy družstva a komplikovaný pronájem. Ale možná největší nevýhodou je, že váš byt nemůžete považovat za vlastní, protože v družstvu je možné koupit pouze podíl, který vám umožňuje pronajmout byt. Když se stanete členem družstva budete muset platit nájem, který zahrnuje fond oprav, jehož velikost závisí na ploše bydlení, a poplatek za služby. Někdy je nutné zaplatit anuitu – dluh družstva, vzniklý při koupi budovy nebo během stavebního procesu.

Zmínili jsme nízké kupní ceně družstevního bydlení, nicméně bez možnosti ručení vaší nemovitostí žádná banka hypotéku neposkytne. Některá družstva jsou však ochotna poskytnout financování a stát se dlužníkem banky, a následně splácí půjčku současně s vkladem finančních prostředků za využití oblasti. S prodejem družstevního bytu je vše mnohem jednodušší, zde není vyžadován souhlas družstva a stačí pouze písemné oznámení o uzavření smlouvy Koupě – Prodeje. Je však důležité, aby kupující vzal na vědomí následující – v souladu se zákonem, spolu s podílem družstva na něj automaticky přecházejí nejen práva, ale také povinnosti, včetně případných dluhů, pokud existují.

Považovat takovou koupi za investiční prostředek nelze, jelikož k jeho podnájmu je potřeba souhlas družstva a je nutné počítat s tím, že jeho členové mohou být i proti. Listina může dokonce zakázat převod podílu nebo podnájmu na právnickou osobu, občana jiné země, anebo je také možné, že taková služba bude zpoplatněna. Zároveň je tu také výhoda – nebudete muset řešit problémové nájemníky.

Velkou nevýhodou je komplikovaný proces rekonstrukce. Jestli máte volnou ruku při rekonstrukci bytu v osobním vlastnictví, pak přestavby družstevního bydlení vyžadují vytvoření projektové dokumentace a její následné představení družstvu. Je důležité znát Ústavu, kde jsou stanoveny všechny podmínky pro odsouhlasení rekonstrukce bytu.

Jedním slovem nelze s jistotou říci, zda je pořízení družstevního bytu ziskové nebo ne, jelikož každý případ je velmi individuální. Pokud chcete žít samostatně a bez ohledu na názory ostatních lidí, pak raději zvolte jinou možnost. Družstvo však může také chránit zájmy svých členů a v jisté míře se o ně i postarat.


Družstevní byty a výhody a nevýhody jejich koupě
Zpětné volání