Zavoláme vám zpět

Ceny pražských bytů stále rostou

27.09.2021


Nemovitosti v Praze nikdy nebyly levné a dostupné, takže není divu, že se zvýšily náklady na životní prostor. Podle statistik letošního roku byl v posledních červnových dnech meziroční nárůst cen asi 9,4%, to znamená, že náklady na jeden metr čtvereční dosáhly 118 480 korun. Pokud tyto ukazatele porovnáme s výsledky prvního čtvrtletí, pak podle údajů poskytnutých developerskými společnostmi Trigema, Central Group a Skanska Reality je růst 5,6 %. Představitelé společnosti tvrdí, že ceny rostou rychleji, protože poptávka převyšuje nabídku. Tato situace navíc ovlivňuje náklady na stavební materiál, které se také zvyšují.

Podle Dušana Kunovského, zakladatele a generálního ředitele Central Group, jsou tržby rekordně vysoké už devět měsíců. A poptávka nevypadá, že by klesala, protože více než dostupné hypotéky ji udržují na vysoké úrovni. Dalším ovlivňujícím faktorem je riziko znehodnocení úspor v důsledku inflace.

Podle výsledků analýzy v hlavním městě České republiky ve druhém čtvrtletí roku 2021 se stal prodej nových bytů dalším rekordem, jejich počet dosáhl 2 650. Současně se počet nabízených rezidenčních nemovitostí snížil na 3 350. Nejpopulárnější poptávaná dispozice je 2 + kk, na druhém místě jsou  pak třípokojové objekty. Zároveň podle generálního ředitele Skanska Reality Petra Michálka počet nových bytů vstupujících na trh převyšuje průměrnou úroveň, nicméně zvýšený zájem spotřebitelů nabídku prudce snížil, což se také stalo rekordem.

Jak statistiky ukazují, průměrné náklady na jednopokojové bydlení prudce vzrostly a průměrná cena za metr čtvereční dosáhla 128 278 Kč. Náklady na metr čtvereční v bytech 2 + kk byly 116848 korun, u bytů 3 + kk 113079 korun. Cena každého metru ve čtyřpokojových bytech vzrostla na 116315 korun, zatímco v pětipokojových bytech zůstala na 123 823 korunách.

Vzhledem k tomu, že se v zemi očekává růst inflace, zdá se způsob, jak zachránit své úspory nákupem nemovitosti, více než rozumný. Takový trend však nemůže neovlivnit zvýšení ceny, takže růst v průběhu několika dalších měsíců se dá očekávat.


Zdroj fotografie: <a href='https://www.freepik.com/photos/business'> Obchodní fotka vytvořená rawpixel.com - www.freepik.com </a>


Ceny pražských bytů stále rostou
Zpětné volání