Re/Max Glorion > Aktuality a články > Novinky z České republiky > Kapr na Vánoce – dlouholetá česká tradice

Kapr na Vánoce – dlouholetá česká tradice

Sdílet tento příspěvek

Historie a zvyky

 

Oblíbená štědrovečerní večeře se smaženým kaprem je jednou z nejmladších vánočních tradic. Ryba se začala častěji objevovat na štědrovečerním stole až na počátku 19. století, předtím byla poměrně vzácná a podávala se k večeři jen v zámožných rodinách. Pravý vánoční kapr (černý kapr) se připravoval dva až tři dny předem a nakládal se do sladké omáčky s ořechy, perníkem a švestkami. Pečený kapr je spolu s bramborovým salátem tradiční součástí štědrovečerní večeře již od 50. let 20. století.

Při štědrovečerní večeři se dodržuje několik zvyků:

  • Pro příležitostné hosty se připravuje talíř navíc nebo se pod talíře dávají šupiny z kapra – pro štěstí a pro jistotu, že příští rok bude dost peněz.
  • Někteří lidé také ze stejného důvodu schovávají kapří šupiny v peněžence.

V některých domácnostech se ve vaně chovají živí kapři, což je atraktivní zejména pro děti. Pro kapry je však pobyt v chlorované vodě spolu s tepelným šokem (rozdíl teplot mezi vodou v kádích a ve vaně) velmi stresující. Na druhé straně někteří lidé svědomitě kupují kapry k Vánocům a vypouštějí je do rybníka nebo řeky. V tomto případě jsou však kapři podrobeni dalším testům, které mohou být smrtelné.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Družstevní byty, výhody a nevýhody jejich koupě

Koupě družstevního bytu může být dobrou i špatnou investicí, záleží především na úhlu pohledu. Zhodnocení kladných a záporných stránek takového bydlení vám pomůže rozhodnout se a v budoucnu nelitovat své volby.

2. října 2022
3 minuty čtení

Jak zatraktivnit nemovitost na prodej?

Existuje několik způsobů, jak upravit nemovitost tak, abychom zvýšili šance na rychlý a úspěšný prodej. Přinášíme vám pár jednoduchých nápadů. Profesionální fotografie a videoprohlídka: Kvalitní fotografie a videoprohlídka mohou být klíčové pro přilákání potenciálních zájemců. Profesionální fotografie umožní, aby vaše nemovitost vypadala co nejlépe a zvýší tak pravděpodobnost, že se lidé na váš inzerát podívají. […]

17. prosince 2023
2 minuty čtení

Jak se platí za bydlení v České republice

Při rozhodování o koupi nemovitosti v České republice je dobré zjistit si několik podrobností. Náklady na bydlení jsou v této zemi vysoké, zejména pokud jde o hlavní město.Další nákladovou položkou jsou účty za komunální služby, jejichž výše závisí na velikosti nemovitosti, regionu, ve kterém se nachází, způsobu vytápění a dalších faktorech.Níže se podíváme na to, za co zaplatíte více – za byt nebo soukromý dům.

2. října 2022
3 minuty čtení

Realitní horoskop na rok 2022

Co očekávat od roku 2022? Na co si dát pozor a jakým otázkám byste měli věnovat čas?Podělíme se s vámi o předpovědi pro jednotlivá znamení souhvězdí.

2. října 2022
4 minuty čtení

Analýza cen nemovitostí 2021-2022

Český trh s nemovitostmi zaznamenal v posledních letech dynamický nárůst cen, a to jak u pronájmu, tak u koupě/prodejů, ale náklady na pořízení bydlení se vyplatily.

30. listopadu 2022
3 minuty čtení

Nový Bytový dům Tuhnice

V krásné a žádané čtvrti Tuhnice se právě dokončuje nový bytový dům. Bydlet budou noví majitelé bytů již v květnu tohoto roku. Výhodná poloha nedaleko lázeňského a městského centra Karlových Varů bude zaručovat příjemné a praktické bydlení s vynikající dopravní dostupností. Dům je umístěn na okraji městské zástavby a v bezprostředním okolí jsou Lázeňské lesy a mnoho zelených ploch […]

18. ledna 2024
1 minuta čtení
View all