Re/Max Glorion > Aktuality a články > Novinky z České republiky > Kapr na Vánoce – dlouholetá česká tradice

Kapr na Vánoce – dlouholetá česká tradice

Sdílet tento příspěvek

Historie a zvyky

 

Oblíbená štědrovečerní večeře se smaženým kaprem je jednou z nejmladších vánočních tradic. Ryba se začala častěji objevovat na štědrovečerním stole až na počátku 19. století, předtím byla poměrně vzácná a podávala se k večeři jen v zámožných rodinách. Pravý vánoční kapr (černý kapr) se připravoval dva až tři dny předem a nakládal se do sladké omáčky s ořechy, perníkem a švestkami. Pečený kapr je spolu s bramborovým salátem tradiční součástí štědrovečerní večeře již od 50. let 20. století.

Při štědrovečerní večeři se dodržuje několik zvyků:

  • Pro příležitostné hosty se připravuje talíř navíc nebo se pod talíře dávají šupiny z kapra – pro štěstí a pro jistotu, že příští rok bude dost peněz.
  • Někteří lidé také ze stejného důvodu schovávají kapří šupiny v peněžence.

V některých domácnostech se ve vaně chovají živí kapři, což je atraktivní zejména pro děti. Pro kapry je však pobyt v chlorované vodě spolu s tepelným šokem (rozdíl teplot mezi vodou v kádích a ve vaně) velmi stresující. Na druhé straně někteří lidé svědomitě kupují kapry k Vánocům a vypouštějí je do rybníka nebo řeky. V tomto případě jsou však kapři podrobeni dalším testům, které mohou být smrtelné.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Vánoční veletrhy v Praze

V mnoha městech po celém světě jsou Vánoce neuvěřitelně krásným svátkem. V Praze je však atmosféra nadcházejících svátků obzvlášť kouzelná, a to především díky tradičním výročním jarmarkům. V roce 2017 začínají vánoční veletrhy 20. listopadu a budou se konat na sedmi místech ve městě. Polovina veletrhů však bude otevřena až do začátku katolických Vánoc. Zbytek se postará o předvánoční náladu Pražanů a návštěvníků Prahy před svátky a několik dní po nich.

2. října 2022
4 minuty čtení

Cena plynu a elektřiny v České republice vzroste

Změny v českých tarifech se očekávají v lednu, jak oznámil generální ředitel energetické společnosti ČEZ.

2. října 2022
2 minuty čtení

Jak se platí za bydlení v České republice

Při rozhodování o koupi nemovitosti v České republice je dobré zjistit si několik podrobností. Náklady na bydlení jsou v této zemi vysoké, zejména pokud jde o hlavní město.Další nákladovou položkou jsou účty za komunální služby, jejichž výše závisí na velikosti nemovitosti, regionu, ve kterém se nachází, způsobu vytápění a dalších faktorech.Níže se podíváme na to, za co zaplatíte více – za byt nebo soukromý dům.

2. října 2022
3 minuty čtení

Soutěž

Vyhlašujeme soutěž o název pro vznikající bytový komplex

2. října 2022
1 minuta čtení

Účty za služby: jak ušetřit v České republice?

Topná sezóna je energeticky nejnáročnějším obdobím roku. I v době normálního míru dostávali čeští občané několikatisícové složenky za nezaplacené účty za komunální služby. Co tedy můžeme očekávat nyní, kdy růst cen plynu a elektřiny láme historické rekordy, a jak nezkrachovat na platbách? Pojďme to zjistit. Aktuální situace s účty za veřejné služby v České republice […]

2. října 2022
4 minuty čtení

Nové vlaky na českých železnicích

České dráhy si u společnosti Škoda Transportation Group objednaly 31 třívozových elektrických vlaků RegioPanter za téměř pět miliard korun. Národní dopravce využil prodlouženou smlouvu, kterou s výrobcem podepsal na podzim 2020. Nové komfortní vlaky pro dopravu v Praze, Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji budou dodány v roce 2024. Podle prezidenta Škody Transportation Petra Brzezina prochází železnice zásadní obnovou svých vozidel, která přiláká více cestujících do veřejné dopravy.

2. října 2022
1 minuta čtení
View all