Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Koupě bytu v Praze vyžaduje investici ve výši 16 ročních platů

Koupě bytu v Praze vyžaduje investici ve výši 16 ročních platů

Sdílet tento příspěvek

Výpočet indexu

 

Při výpočtu indexu byla zohledněna průměrná měsíční „špinavá“ mzda, která v rámci hlavního města činí 50 556 korun. Cena novostavby bytu činila 9 626 234 korun.
Pokud si vezmeme příklad nákladů na bydlení za posledních pět let, zjistíme, že ceny vzrostly o 90 %. Současně došlo ve stejném období k nárůstu mezd pouze o 33 %. Tento poměr umožnil developerům označit dostupnost bytů za nejhorší za celou dobu sledování indexu CG. Výše uvedené údaje o průměrném příjmu byly získány z informačního systému Ministerstva práce a sociálních věcí. Hodnoty nemovitostí poskytly developerské společnosti Skanska, Central Group a Trigema, které společně provedly analýzu situace.

Dušan Kunovský, který Central Group založil a stojí v jejím čele, se podělil o svou vizi překonání krize. Podle něj je třeba podporovat novou výstavbu a zajistit potřebnou nabídku bydlení v novostavbách. Zároveň by měly být zachovány tržní podmínky a konkurence developerských společností a bank poskytujících hypotéky na bydlení. Zástupci společnosti oznámili celkovou hodnotu pražských rezidenčních nemovitostí připravených k prodeji. Částka činila 1,2 bilionu korun. Část investice odvedená státu dosahuje nejméně 155 miliard korun v DPH.

Informace od vývojářů

 

Podle informací developerů se nejvíce rezidenčních nemovitostí staví v Praze 9. Stavební povolení lze v této městské části získat poměrně rychle, za posledních deset let bylo vydáno v průměru třikrát více povolení než v celé Praze. Každý metr čtvereční obytné plochy v novostavbě v Praze 9 stojí v průměru 115 285 korun. V porovnání s průměrem města je tato cena o 8,8 % nižší.

Pokud jde o počet volných nemovitostí, ke konci třetího čtvrtletí 2021 činil podle údajů společností Trigema, Central Group a Skanska 2 750 nemovitostí. V porovnání s rokem 2020 se tento počet snížil o 52 %. Podle Central Group se počet poskytnutých hypoték brzy znatelně sníží, což povede i ke snížení počtu prodaných bytů.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Zahájení předprodeje nových bytů v Karlových Varech

Tuhnice bytový dům – nadstandardní kvalita v každém metru. Moderní bydlení v Karlových Varech

31. ledna 2023
1 minuta čtení

Hall of Fame

Tým RE/MAX Glorion gratuluje Alexandru Mizjukovi k prestižnímu mezinárodnímu ocenění Hall of Fame.

12. dubna 2023
2 minuty čtení

OCHRANNÁ LHŮTA

Ochrana při Převodu Vlastnického Práva na Nemovitosti Ochranná lhůta při převodu vlastnického práva na nemovitosti, zavedená od roku 2014, hraje klíčovou roli v procesu přechodu vlastnictví. Po podpisu kupní smlouvy kupujícím nabyde vlastnická práva až po úspěšném vkladu do katastru nemovitostí, spouštějící 20denní ochrannou lhůtu. JISTOTA A BEZPEČÍ – Účel Ochranné Lhůty na Katastru Ochranná […]

14. října 2023
2 minuty čtení

Soutěž

Vyhlašujeme soutěž o název pro vznikající bytový komplex

2. října 2022
1 minuta čtení

Úschova finančních prostředků při koupi nemovitosti v České republice

Koupě nemovitosti v České republice je výhodnou investicí, ale má určité nuance. V České republice není zvykem platit přímo prodejci. Jakmile je požadovaná částka doručena do země, musí být svěřena třetí straně, kterou je notář, právník nebo banka. Tento systém se nazývá opatrovnictví a má určité rysy.

2. října 2022
2 minuty čtení

Rodiče na rodičovské dovolené

Jak řídit svůj čas a nenechat se řídit jím? Nažhavte se pro velký krok vašeho života. Vstupte do velké rodiny RE/MAX Glorion. Staňte se realitním makléřem!

28. října 2022
1 minuta čtení
View all