Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Analýza cen nemovitostí 2021-2022

Analýza cen nemovitostí 2021-2022

Sdílet tento příspěvek

Český trh s nemovitostmi zaznamenal v posledních letech dynamický nárůst cen, a to jak u pronájmu, tak u koupě/prodejů nemovitostí, ale náklady na pořízení bydlení se vyplatily. Ti, kteří investovali peníze tímto směrem, dokázali svůj kapitál nejen uchovat, ale také mnohonásobně rozšířit.

Na pozadí COVID-19, války na Ukrajině a spoustu dalších negativních faktorů, díky kterým se v zemi zrychlila inflace, prudce vzrostly náklady na pozemky a stavební materiály, což vedlo k přirozenému růstu cen bytů v průběhu roku.

Česká republika zároveň zůstává zemí, kde chtějí žít místní obyvatelé i cizinci a kde jsou ochotni investovat. Do konce roku 2022 se navíc situace postupně vyrovnává. Zejména zástupci významných developerských společností uvádějí, že se růst nákladů na bydlení v novostavbách zastavil, což je jasně patrné při čtvrtletní srovnávací analýze. Nájemné je stále vysoké, ale náklady na metr čtvereční při koupi bydlení v řadě regionů klesají, což potvrzují údaje našich odborníků o nájemních a kupních cenách.

Český trh s nemovitostmi

Právě zvýšení úrokových sazeb hypoték bylo klíčovým faktorem, který způsobil zpomalení, zastavení a v některých městech i mírný pokles cen bytů. Například v Brně se nyní byt s vyvolávací cenou 7,8 milionu korun prodává za 7 milionů korun, zatímco v březnu 2022 by stál nejméně 8 milionů korun.

Zástupci všech klíčových stavebních společností uvedli, že poptávka po nových domech klesá, ale upozorňují, že srovnání vychází ze dvou vrcholných období. Rok 2021 je rokem rozkvětu trhu s nemovitostmi, hospodářského boomu a vysoké loajality bank při poskytování hypoték. Letošní rok byl však ve stínu opačného trendu, který vedl k odložení rozhodnutí o koupi vlastního bydlení. Měl by se kvůli tomu konečný kupující mít na pozoru? Odpověď zní ne, protože stavitelé jsou konečně ochotni udělat ústupky a každý nabízí určité výhody: slevy na bydlení, lukrativní akce, kuchyně jako dárek a podobně.

V každé situaci je třeba hledat pozitiva. Možná právě teď je ten případ, kdy si můžete vybrat – a to je v České republice, poptávka vždy převyšovala nabídku. Spolupráce s odborníky z naší společnosti vám pomůže snížit rizika a vybrat nejlepší variantu investice, včetně umístění domu.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Odborné tipy pro inspekci nemovitostí: Váš konečný kontrolní seznam

Ať už si chcete nemovitost pronajmout, nebo koupit, její důkladná prohlídka je zásadním krokem. Naši realitní odborníci sestavili komplexní kontrolní seznam, který vám pomůže učinit informované rozhodnutí o vaší investici.

6. března 2023
2 minuty čtení

Český katastr nemovitostí zůstane veřejně přístupný

Katastr nemovitostí v České republice, který obsahuje údaje o nemovitostech, pozemcích a jejich vlastnících, se měl od června letošního roku výrazně změnit a ztratit status veřejně přístupného zdroje. Předpokládá se, že po určitém datu již anonymní uživatelé nebudou moci vyhledávat údaje o nemovitostech online. Oprávněným uživatelům však měly být informace i nadále k dispozici.
Podle zástupců Zeměměřického a katastrálního úřadu bylo toto rozhodnutí odůvodněno prudkým nárůstem počtu žádostí. Současně agentura doufá, že se jí podaří posílit ochranu osobních údajů uložených v katastru nemovitostí.

2. října 2022
2 minuty čtení

Nový rok v České republice a jeho zvláštnosti

Cesta do České republiky je vždy krásná, ať už se jedná o služební cestu, léčení nebo dovolenou. Česká města jsou obzvláště krásná na Silvestra, kdy ve všech domech, ulicích a na náměstích vládne magická atmosféra nadcházejících svátků. Zvláštní pozornost si zaslouží tradice a některé zvláštnosti oslav.

2. října 2022
3 minuty čtení

Cena plynu a elektřiny v České republice vzroste

Změny v českých tarifech se očekávají v lednu, jak oznámil generální ředitel energetické společnosti ČEZ.

2. října 2022
2 minuty čtení

Z Kyjeva do Prahy můžete letět za 47 EURO

Od září 2021 nabízí nízkonákladový dopravce SkyUp přímý let z kyjevského letiště do Prahy za pouhých 47 eur, tedy za cenu jednosměrné cesty. Státní letecká služba Ukrajiny udělila dopravci požadované povolení koncem května loňského roku. Podle ní měly lety mezi českou a ukrajinskou metropolí začít 23. září. Dne 27. května byla vydána příslušná práva umožňující společnosti SkyUp létat čtyřikrát týdně. Nízkonákladový dopravce přidělil lety na druhý, čtvrtý a sedmý den v týdnu.

2. října 2022
2 minuty čtení

Úschova finančních prostředků při koupi nemovitosti v České republice

Koupě nemovitosti v České republice je výhodnou investicí, ale má určité nuance. V České republice není zvykem platit přímo prodejci. Jakmile je požadovaná částka doručena do země, musí být svěřena třetí straně, kterou je notář, právník nebo banka. Tento systém se nazývá opatrovnictví a má určité rysy.

2. října 2022
2 minuty čtení
View all