Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Jak se platí za bydlení v České republice

Jak se platí za bydlení v České republice

Sdílet tento příspěvek

Paušální výdaje

 

Paušální výdaje nezahrnují pouze platby za světlo, vodu a plyn. V celém domě jsou platby určené pro údržbářskou firmu, jako je svoz odpadu, úklid a osvětlení vstupní haly, větší opravy apod. Každý pronajímatel má smlouvu s plynárenskou a elektrárenskou společností a platí za plyn a elektřinu podle elektroměru.

Voda a teplo se také měří, ale pokud není měřič, pak se v prvním případě bere v úvahu počet obyvatel a ve druhém vytápěná plocha. Záleží také na topném médiu, ať už je to plyn, kogenerace nebo elektřina. Také stočné je zpoplatněno přibližně stejnou sazbou jako voda. Za rekonstrukci bytu, recepci, garáž a další služby se platí komunální poplatky, takže byt s jednou ložnicí stojí asi 1500-2500 korun měsíčně a byt se třemi ložnicemi 5000 korun měsíčně. Pokud se však v budově nachází nebytový prostor, který je pronajímán, mohou být poplatky za budovu hrazeny z obdržených peněz.

Výdaje domácností

 

Nyní k domu – hlavní výdaj je na vytápění, jeho velikost závisí na zdroji tepla a dostupnosti tepelné izolace. Nejdražší jsou elektrické radiátory, následují elektrické a plynové kotle, tepelná čerpadla, uhlí nebo dřevo. Elektřina je však preferována jako nejekologičtější zdroj, a proto je hodnocena nízkými tarify a měsíční platba činí 4000-5000 EEK. Cena může být nižší, pokud byly při stavbě domu použity energeticky úsporné materiály a elektrický kotel pracuje s programátorem, který zapíná/vypíná zařízení podle nastavených parametrů. Klimatizační jednotky upravené pro vytápění prostor mohou také pomoci ušetřit peníze, protože energetické společnosti mohou nabídnout speciální snížený tarif.

Voda stojí méně než elektřina, ale je to také zdroj, který lze ušetřit. Češi za tímto účelem instalovali myčky nádobí, moderní pračky a speciální konve s omezovači. Chcete-li ušetřit na zalévání, doporučujeme nainstalovat dva vodoměry – jeden na zahradní vodu a druhý na běžnou vodu. Měsíční poplatek za vodu činí 1 000 až 1 500 korun. Pokud není septik instalován, budete muset zaplatit za vyčištění septiku, což může stát 500 až 900 korun. Ušetřit můžete také za dodavatele plynu a elektřiny, protože mají různé sazby – i když ne o mnoho. Svoz odpadu je zpoplatněn jednou za 12 měsíců; cena závisí na velikosti popelnice, četnosti jejího čištění a počtu obyvatel. Svoz odpadu probíhá obvykle každých 7 dní a stojí 500 až 1 000 korun.

Platbu lze provést bankovním inkasem na pokyn majitele nemovitosti – inkasní společnosti mohou samy vybrat požadovanou částku z účtu. Platby lze provádět na základě potvrzení zaslaných dodavateli nebo lze provádět trvalé platby na zadané faktury.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Stavějící projekt v Bulharsku, Resort Emilia Romana

Vážení zájemci! Rádi bychom vám všem představili právě se stavějící projekt v Bulharsku, Resort Emilia Romana. Jedná se o komplex moderních apartmánových hotelu na slunečném pobřeží. Sluneční pobřeží je 8-mi kilometrový pláž u obce Nesebar v Bulharsku. Krásná příroda, příjemné středozemské počasí a příznivé ceny dělají tuto destinaci velice žádanou pro turisti z celé Evropy. […]

24. listopadu 2023
2 minuty čtení

OCHRANNÁ LHŮTA

Ochrana při Převodu Vlastnického Práva na Nemovitosti Ochranná lhůta při převodu vlastnického práva na nemovitosti, zavedená od roku 2014, hraje klíčovou roli v procesu přechodu vlastnictví. Po podpisu kupní smlouvy kupujícím nabyde vlastnická práva až po úspěšném vkladu do katastru nemovitostí, spouštějící 20denní ochrannou lhůtu. JISTOTA A BEZPEČÍ – Účel Ochranné Lhůty na Katastru Ochranná […]

14. října 2023
2 minuty čtení

Úschova finančních prostředků při koupi nemovitosti v České republice

Koupě nemovitosti v České republice je výhodnou investicí, ale má určité nuance. V České republice není zvykem platit přímo prodejci. Jakmile je požadovaná částka doručena do země, musí být svěřena třetí straně, kterou je notář, právník nebo banka. Tento systém se nazývá opatrovnictví a má určité rysy.

2. října 2022
2 minuty čtení

Zahájení předprodeje nových bytů v Karlových Varech

Tuhnice bytový dům – nadstandardní kvalita v každém metru. Moderní bydlení v Karlových Varech

31. ledna 2023
1 minuta čtení

Nový rok v České republice a jeho zvláštnosti

Cesta do České republiky je vždy krásná, ať už se jedná o služební cestu, léčení nebo dovolenou. Česká města jsou obzvláště krásná na Silvestra, kdy ve všech domech, ulicích a na náměstích vládne magická atmosféra nadcházejících svátků. Zvláštní pozornost si zaslouží tradice a některé zvláštnosti oslav.

2. října 2022
3 minuty čtení

Nová pobočka Re/Max Glorion v Sokolově

Tento měsíc naše společnost oslavila otevření nové kanceláře Re/Max Glorion v Sokolově

21. listopadu 2022
1 minuta čtení
View all