Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Jak se platí za bydlení v České republice

Jak se platí za bydlení v České republice

Sdílet tento příspěvek

Paušální výdaje

 

Paušální výdaje nezahrnují pouze platby za světlo, vodu a plyn. V celém domě jsou platby určené pro údržbářskou firmu, jako je svoz odpadu, úklid a osvětlení vstupní haly, větší opravy apod. Každý pronajímatel má smlouvu s plynárenskou a elektrárenskou společností a platí za plyn a elektřinu podle elektroměru.

Voda a teplo se také měří, ale pokud není měřič, pak se v prvním případě bere v úvahu počet obyvatel a ve druhém vytápěná plocha. Záleží také na topném médiu, ať už je to plyn, kogenerace nebo elektřina. Také stočné je zpoplatněno přibližně stejnou sazbou jako voda. Za rekonstrukci bytu, recepci, garáž a další služby se platí komunální poplatky, takže byt s jednou ložnicí stojí asi 1500-2500 korun měsíčně a byt se třemi ložnicemi 5000 korun měsíčně. Pokud se však v budově nachází nebytový prostor, který je pronajímán, mohou být poplatky za budovu hrazeny z obdržených peněz.

Výdaje domácností

 

Nyní k domu – hlavní výdaj je na vytápění, jeho velikost závisí na zdroji tepla a dostupnosti tepelné izolace. Nejdražší jsou elektrické radiátory, následují elektrické a plynové kotle, tepelná čerpadla, uhlí nebo dřevo. Elektřina je však preferována jako nejekologičtější zdroj, a proto je hodnocena nízkými tarify a měsíční platba činí 4000-5000 EEK. Cena může být nižší, pokud byly při stavbě domu použity energeticky úsporné materiály a elektrický kotel pracuje s programátorem, který zapíná/vypíná zařízení podle nastavených parametrů. Klimatizační jednotky upravené pro vytápění prostor mohou také pomoci ušetřit peníze, protože energetické společnosti mohou nabídnout speciální snížený tarif.

Voda stojí méně než elektřina, ale je to také zdroj, který lze ušetřit. Češi za tímto účelem instalovali myčky nádobí, moderní pračky a speciální konve s omezovači. Chcete-li ušetřit na zalévání, doporučujeme nainstalovat dva vodoměry – jeden na zahradní vodu a druhý na běžnou vodu. Měsíční poplatek za vodu činí 1 000 až 1 500 korun. Pokud není septik instalován, budete muset zaplatit za vyčištění septiku, což může stát 500 až 900 korun. Ušetřit můžete také za dodavatele plynu a elektřiny, protože mají různé sazby – i když ne o mnoho. Svoz odpadu je zpoplatněn jednou za 12 měsíců; cena závisí na velikosti popelnice, četnosti jejího čištění a počtu obyvatel. Svoz odpadu probíhá obvykle každých 7 dní a stojí 500 až 1 000 korun.

Platbu lze provést bankovním inkasem na pokyn majitele nemovitosti – inkasní společnosti mohou samy vybrat požadovanou částku z účtu. Platby lze provádět na základě potvrzení zaslaných dodavateli nebo lze provádět trvalé platby na zadané faktury.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

O české nemovitosti je stále velký zájem

O bydlení v České republice je bez ohledu na pandemii a karanténní omezení stále zájem.Češi nyní aktivně investují do nemovitostí, kupují byty ve městě i mimo něj, rekreační domy, chaty a chalupy v horských oblastech. Co se týče bytů v horách, poptávka je dána touhou po kvalitním rekreačním bydlení. Nárůst poptávky se nemohl neprojevit na cenách bytů, které okamžitě vzrostly. Ceny bytů a starších domů rostly v průměru poměrně stabilně o 11-13 % v tříměsíčních intervalech.

2. října 2022
3 minuty čtení

Cena plynu a elektřiny v České republice vzroste

Změny v českých tarifech se očekávají v lednu, jak oznámil generální ředitel energetické společnosti ČEZ.

2. října 2022
2 minuty čtení

Důsledky koronaviru: Češi se obávají finančních problémů

Koronavirus, který se v mohutné vlně přehnal přes celý svět, donutil mnohé přehodnotit své postoje a jednání. Výjimkou nejsou ani obyvatelé České republiky, kteří se k financím staví výrazně obezřetně. Více než polovina Čechů, 53 %, si klade otázku, nakolik je jejich situace stabilní a zda bude možné zachovat status quo i v novém roce

2. října 2022
3 minuty čtení

Český katastr nemovitostí zůstane veřejně přístupný

Katastr nemovitostí v České republice, který obsahuje údaje o nemovitostech, pozemcích a jejich vlastnících, se měl od června letošního roku výrazně změnit a ztratit status veřejně přístupného zdroje. Předpokládá se, že po určitém datu již anonymní uživatelé nebudou moci vyhledávat údaje o nemovitostech online. Oprávněným uživatelům však měly být informace i nadále k dispozici.
Podle zástupců Zeměměřického a katastrálního úřadu bylo toto rozhodnutí odůvodněno prudkým nárůstem počtu žádostí. Současně agentura doufá, že se jí podaří posílit ochranu osobních údajů uložených v katastru nemovitostí.

2. října 2022
2 minuty čtení

Inflace v České republice nadále roste

Inflace v České republice nadále roste a její skok je nejrychlejší za posledních 13 let.Podle Českého statistického úřadu dosáhla inflace v září 4,1 %, což je nejvyšší hodnota od listopadu 2008.

2. října 2022
2 minuty čtení

Revoluce v oblasti nemovitostí: 7 nástrojů umělé inteligence pro moderní realitní makléře

Jste realitní makléř, který chce mít náskok před konkurencí a poskytovat svým klientům výjimečné služby? Nehledejte nic jiného než sílu nástrojů umělé inteligence (AI). Od virtuální inscenace po chatboty a tvorbu obsahu – AI zásadním způsobem mění realitní odvětví. V tomto článku se budeme zabývat sedmi špičkovými nástroji AI, které přinášejí revoluci do fungování realitních kanceláří a jejich interakce s klienty.

23. dubna 2023
6 minut čtení
View all