Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Úschova finančních prostředků při koupi nemovitosti v České republice

Úschova finančních prostředků při koupi nemovitosti v České republice

Sdílet tento příspěvek

Úschova finančních prostředků

 

Aby byl nákup a prodej nemovitosti při přechodu peněz z kupujícího na prodávajícího v České republice zcela bezpečný, používá se nejčastěji schovatelský systém. Při těchto transakcích nese odpovědnost za úschovu peněz v souladu s českým právem a na základě smlouvy advokát s členstvím v Advokátní komoře, notář nebo banka.

Převod finančních prostředků prodávajícímu se provádí následujícím způsobem:

 

Kupující použije bankovní převod, kdy je částka za kupovanou nemovitost zaslána na zvláštní účet (custody), který je uveden ve smlouvě.
Jakmile správce obdrží peníze, je jeho povinností informovat prodávajícího.
Úkolem prodávajícího po obdržení tohoto oznámení je předložit dokumenty katastru nemovitostí k následnému přeregistrování nemovitosti.
V procesu převodu vlastnictví nemovitosti na nového vlastníka poskytuje katastr nemovitostí odpovědnému správci jeden ze dvou dokumentů. Může se jednat o kupní smlouvu s příslušnou poznámkou o transakci nebo o prohlášení s uvedením nového vlastníka.
Po obdržení dokladu potvrzujícího transakci musí správce převést celou částku ze zvláštního účtu na účet prodávajícího. Pokud na účtu zůstanou nějaké peníze, správce je vrátí kupujícímu.

Všechny fáze postupu předání se řídí smlouvou o úschově. Tento dokument musí být podepsán správcem a kupujícím a prodávajícím. V některých případech lze transakci provést pomocí hypotéky. Do smlouvy o úschově se pak zapíše ustanovení o účasti banky, která poskytuje úvěrové prostředky.

Přestože přímé platby nejsou v České republice příliš vítány, v některých případech se transakce provádí bez použití úschovy. Tak tomu může být v případě, kdy je nemovitost kupována od stavebníka nebo od prodávajícího, kterému kupující projevil naprostou důvěru.

Zkušení právníci však doporučují používat schémata opatrovnictví.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Český katastr nemovitostí zůstane veřejně přístupný

Katastr nemovitostí v České republice, který obsahuje údaje o nemovitostech, pozemcích a jejich vlastnících, se měl od června letošního roku výrazně změnit a ztratit status veřejně přístupného zdroje. Předpokládá se, že po určitém datu již anonymní uživatelé nebudou moci vyhledávat údaje o nemovitostech online. Oprávněným uživatelům však měly být informace i nadále k dispozici.
Podle zástupců Zeměměřického a katastrálního úřadu bylo toto rozhodnutí odůvodněno prudkým nárůstem počtu žádostí. Současně agentura doufá, že se jí podaří posílit ochranu osobních údajů uložených v katastru nemovitostí.

2. října 2022
2 minuty čtení

Koupě bytu v Praze vyžaduje investici ve výši 16 ročních platů

Již tak poměrně drahé byty v České republice nadále zdražují. Na koupi nového bytu o rozloze 70 m2 v hlavním městě je potřeba nejméně šestnáct průměrných ročních platů. Pro srovnání, před rokem by na takový nákup bylo potřeba 14 platů.

2. října 2022
2 minuty čtení

Cena plynu a elektřiny v České republice vzroste

Změny v českých tarifech se očekávají v lednu, jak oznámil generální ředitel energetické společnosti ČEZ.

2. října 2022
2 minuty čtení

Zahájení předprodeje nových bytů v Karlových Varech

Tuhnice bytový dům – nadstandardní kvalita v každém metru. Moderní bydlení v Karlových Varech

31. ledna 2023
1 minuta čtení

Analýza cen nemovitostí 2021-2022

Český trh s nemovitostmi zaznamenal v posledních letech dynamický nárůst cen, a to jak u pronájmu, tak u koupě/prodejů, ale náklady na pořízení bydlení se vyplatily.

30. listopadu 2022
3 minuty čtení

Důsledky koronaviru: Češi se obávají finančních problémů

Koronavirus, který se v mohutné vlně přehnal přes celý svět, donutil mnohé přehodnotit své postoje a jednání. Výjimkou nejsou ani obyvatelé České republiky, kteří se k financím staví výrazně obezřetně. Více než polovina Čechů, 53 %, si klade otázku, nakolik je jejich situace stabilní a zda bude možné zachovat status quo i v novém roce

2. října 2022
3 minuty čtení
View all