Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Úschova finančních prostředků při koupi nemovitosti v České republice

Úschova finančních prostředků při koupi nemovitosti v České republice

Sdílet tento příspěvek

Úschova finančních prostředků

 

Aby byl nákup a prodej nemovitosti při přechodu peněz z kupujícího na prodávajícího v České republice zcela bezpečný, používá se nejčastěji schovatelský systém. Při těchto transakcích nese odpovědnost za úschovu peněz v souladu s českým právem a na základě smlouvy advokát s členstvím v Advokátní komoře, notář nebo banka.

Převod finančních prostředků prodávajícímu se provádí následujícím způsobem:

 

Kupující použije bankovní převod, kdy je částka za kupovanou nemovitost zaslána na zvláštní účet (custody), který je uveden ve smlouvě.
Jakmile správce obdrží peníze, je jeho povinností informovat prodávajícího.
Úkolem prodávajícího po obdržení tohoto oznámení je předložit dokumenty katastru nemovitostí k následnému přeregistrování nemovitosti.
V procesu převodu vlastnictví nemovitosti na nového vlastníka poskytuje katastr nemovitostí odpovědnému správci jeden ze dvou dokumentů. Může se jednat o kupní smlouvu s příslušnou poznámkou o transakci nebo o prohlášení s uvedením nového vlastníka.
Po obdržení dokladu potvrzujícího transakci musí správce převést celou částku ze zvláštního účtu na účet prodávajícího. Pokud na účtu zůstanou nějaké peníze, správce je vrátí kupujícímu.

Všechny fáze postupu předání se řídí smlouvou o úschově. Tento dokument musí být podepsán správcem a kupujícím a prodávajícím. V některých případech lze transakci provést pomocí hypotéky. Do smlouvy o úschově se pak zapíše ustanovení o účasti banky, která poskytuje úvěrové prostředky.

Přestože přímé platby nejsou v České republice příliš vítány, v některých případech se transakce provádí bez použití úschovy. Tak tomu může být v případě, kdy je nemovitost kupována od stavebníka nebo od prodávajícího, kterému kupující projevil naprostou důvěru.

Zkušení právníci však doporučují používat schémata opatrovnictví.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Odborné tipy pro inspekci nemovitostí: Váš konečný kontrolní seznam

Ať už si chcete nemovitost pronajmout, nebo koupit, její důkladná prohlídka je zásadním krokem. Naši realitní odborníci sestavili komplexní kontrolní seznam, který vám pomůže učinit informované rozhodnutí o vaší investici.

6. března 2023
2 minuty čtení

Nový Bytový dům Tuhnice

V krásné a žádané čtvrti Tuhnice se právě dokončuje nový bytový dům. Bydlet budou noví majitelé bytů již v květnu tohoto roku. Výhodná poloha nedaleko lázeňského a městského centra Karlových Varů bude zaručovat příjemné a praktické bydlení s vynikající dopravní dostupností. Dům je umístěn na okraji městské zástavby a v bezprostředním okolí jsou Lázeňské lesy a mnoho zelených ploch […]

18. ledna 2024
1 minuta čtení

Hall of Fame

Tým RE/MAX Glorion gratuluje Alexandru Mizjukovi k prestižnímu mezinárodnímu ocenění Hall of Fame.

12. dubna 2023
2 minuty čtení

Cena plynu a elektřiny v České republice vzroste

Změny v českých tarifech se očekávají v lednu, jak oznámil generální ředitel energetické společnosti ČEZ.

2. října 2022
2 minuty čtení

Rodiče na rodičovské dovolené

Jak řídit svůj čas a nenechat se řídit jím? Nažhavte se pro velký krok vašeho života. Vstupte do velké rodiny RE/MAX Glorion. Staňte se realitním makléřem!

28. října 2022
1 minuta čtení

Nové vlaky na českých železnicích

České dráhy si u společnosti Škoda Transportation Group objednaly 31 třívozových elektrických vlaků RegioPanter za téměř pět miliard korun. Národní dopravce využil prodlouženou smlouvu, kterou s výrobcem podepsal na podzim 2020. Nové komfortní vlaky pro dopravu v Praze, Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji budou dodány v roce 2024. Podle prezidenta Škody Transportation Petra Brzezina prochází železnice zásadní obnovou svých vozidel, která přiláká více cestujících do veřejné dopravy.

2. října 2022
1 minuta čtení
View all