Re/Max Glorion > Aktuality a články > Účty za služby: jak ušetřit v České republice?

Účty za služby: jak ušetřit v České republice?

Sdílet tento příspěvek

Topná sezóna je energeticky nejnáročnějším obdobím roku. I v době normálního míru dostávali čeští občané několikatisícové složenky za nezaplacené účty za komunální služby. Co tedy můžeme očekávat nyní, kdy růst cen plynu a elektřiny láme historické rekordy, a jak nezkrachovat na platbách?

Pojďme to zjistit.

Aktuální situace s účty za veřejné služby v České republice

Válka na Ukrajině a přímá závislost českého trhu na ruském plynu již vedly k tomu, že ceny elektřiny a plynu ve druhé polovině roku 2022 meziročně vzrostly o 65 % a 47 %. A podle Ministerstva průmyslu ČR se předpokládá, že do konce roku vzroste na 86 %, resp. 59 %.

Zemní plyn je přitom jedním z hlavních zdrojů vytápění v České republice – využívá ho necelá polovina domácností.

Kromě přímého vytápění se zemní plyn používá při výrobě energie a jako surovina v chemickém průmyslu.

Česká ministerstva připravují systém dotací a podpor, aby ulehčila domácnostem a stabilizovala trh (údaje z oficiálních stránek Ministerstva průmyslu a obchodu).

Takzvané „úsporné tarify“ se dotknou především domácností, které používají elektřinu k vytápění a plyn k ohřevu vody a vaření.

Budoucí vývoj cen energií bude záviset na politické situaci ve východní Evropě a na tom, jak rychle se podaří najít alternativu k ruskému plynu.

Co mohu udělat dnes?

Pokusme se řídit filozofií rozumné a smysluplné spotřeby. Jednoduchá životní pravidla, která mají nejen vliv na ekologii naší planety, ale také pozitivní dopad na peněženku každého z nás.

  1. Snižte teplotu v místnosti o několik stupňů. Společnost EON doporučuje následující teploty v místnostech: obývací pokoj 20 °C, ložnice 18 °C, dětský pokoj 21 °C, koupelna 22 °C, kuchyně 18 °C a chodba 16 °C. Možná si budete muset vzít bundu navíc, teplé pyžamo nebo ponožky, nebo si těchto malých, ale významných změn v úspoře nákladů ani nevšimnete.
  2. Snažte se vybírat spotřebiče, které patří do energetické třídy A. Starší spotřebiče vám mohou značně navýšit údaje na elektroměru.
  3. Zkuste použít pračku s nejnižším možným nastavením teploty. K vyčištění prádla by měl obvykle stačit prací cyklus na 30 °C. Je také důležité, abyste nepouštěli poloprázdnou pračku.
  4. Snažte se co nejlépe využít denní světlo. Zhasínejte světla, když opouštíte místnost, a vyměňte žárovky za úsporné LED diody, které spotřebují až 10krát méně energie.
  5. Odpojte všechny elektrické spotřebiče. Nabíječky, notebooky, tiskárny, rychlovarné konvice nebo holicí strojky – i když nejsou v provozu, mají tendenci „žrát“ elektřinu v pohotovostním režimu. Tím se váš celkový účet za elektřinu zvýší až o 10 %.
  6. Abyste udrželi teplo v domě, zkontrolujte izolační schopnost oken a dveří. Možná je čas je izolovat. Nebo si alespoň pořídit těžší závěsy?
  7. Myčka nádobí spotřebuje na jeden mycí cyklus přibližně pětkrát méně vody než ruční mytí nádobí. Proto je ekonomičtější zvolit myčku nádobí.
  8. V případě delší nepřítomnosti úplně vypněte elektřinu. Mrazicí prostor je vhodné pravidelně odmrazovat.
  9. Snažte se místnosti rychle a intenzivně vyvětrat. Tímto způsobem můžete osvěžit vzduch v místnostech a snížit tepelné ztráty.

Závěrem

Navzdory raketově rostoucím cenám energií nám tato nová doba přináší dobrou příležitost přehodnotit své návyky, začít konečně rozumněji využívat přírodní zdroje a změnit svůj přístup ke každodenní spotřebě. Někteří z nás si při čištění zubů vypnou vodu, jiní nerozsvítí žárovku a někteří přejdou na obnovitelné zdroje energie…

Geopolitickou situaci ve světě sice nemůžeme vždy ovlivnit, ale můžeme převzít plnou zodpovědnost za své vlastní životy ve vlastních rodinách.

Začněte ještě dnes – není to těžké!

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Analýza cen nemovitostí 2021-2022

Český trh s nemovitostmi zaznamenal v posledních letech dynamický nárůst cen, a to jak u pronájmu, tak u koupě/prodejů, ale náklady na pořízení bydlení se vyplatily.

30. listopadu 2022
3 minuty čtení

Makléř měsíce – Říjen

Gratulujeme makléři Jaroslava Smolná Štorkánová k dosažení nejlepších výsledků v říjnu.

21. listopadu 2022
1 minuta čtení

Český katastr nemovitostí zůstane veřejně přístupný

Katastr nemovitostí v České republice, který obsahuje údaje o nemovitostech, pozemcích a jejich vlastnících, se měl od června letošního roku výrazně změnit a ztratit status veřejně přístupného zdroje. Předpokládá se, že po určitém datu již anonymní uživatelé nebudou moci vyhledávat údaje o nemovitostech online. Oprávněným uživatelům však měly být informace i nadále k dispozici.
Podle zástupců Zeměměřického a katastrálního úřadu bylo toto rozhodnutí odůvodněno prudkým nárůstem počtu žádostí. Současně agentura doufá, že se jí podaří posílit ochranu osobních údajů uložených v katastru nemovitostí.

2. října 2022
2 minuty čtení

Družstevní byty, výhody a nevýhody jejich koupě

Koupě družstevního bytu může být dobrou i špatnou investicí, záleží především na úhlu pohledu. Zhodnocení kladných a záporných stránek takového bydlení vám pomůže rozhodnout se a v budoucnu nelitovat své volby.

2. října 2022
3 minuty čtení

Soutěž

Vyhlašujeme soutěž o název pro vznikající bytový komplex

2. října 2022
1 minuta čtení

Podnikatelé, kteří chtějí vyzkoušet nový obor

Teď už vím jistě, že změna je vždy k lepšímu. Neexistuje žádný strach ani pochybnosti o sobě samém. Neexistují žádná omezení. Stačí udělat krok vpřed a vše se určitě vyřeší.

8. října 2022
2 minuty čtení
View all