Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Družstevní byty, výhody a nevýhody jejich koupě

Družstevní byty, výhody a nevýhody jejich koupě

Sdílet tento příspěvek

Hlavní výhody firemních bytů

Hlavní výhodou firemních bytů je cena, která je u družstevních bytů o 10-20%. Registrace netrvá dlouho, protože transakce se nezapisuje do katastru nemovitostí, což znamená, že vlastnictví je anonymní, a neplatí se roční daň. Pokud jsou v budově komerční prostory, které se pronajímají, , zisk družstva může částečně pokrýt náklady obyvatel na služby.

Hlavní nevýhody podnikových bytů

Se všemi výhodami jsou však spojeny i určité nevýhody, jako je odpovědnost za cizí majetek, nemožnost rekonstrukce obydlí bez souhlasu členů družstva a komplikovaný pronájem. Největší nevýhodou je však asi to, že byt nemůžete považovat za svůj vlastní, protože v družstvu si můžete koupit pouze podíl, který vám umožňuje byt pronajímat. Když se stanete členem družstva, budete muset platit nájemné, které zahrnuje fond oprav, jehož výše závisí na velikosti bytu, a poplatek za služby. Někdy musíte platit anuitu, což je dluh družstva, který vznikl při koupi budovy nebo při výstavbě.

Zmínili jsme se o nízkých nákladech na družstevní bydlení, ale žádná banka vám neposkytne hypotéku, pokud není zajištěna jinou nemovitostí. Některá družstva jsou však ochotna poskytnout financování a stát se dlužníkem banky a splácet úvěr současně se splácením prostor. Prodej družstevního bytu je mnohem jednodušší – není nutný souhlas družstva a stačí písemná kupní smlouva. Je však důležité, aby měl kupující na paměti, že v souladu se zákonem získává spolu s družstevním podílem automaticky nejen práva, ale i povinnosti, včetně případných dluhů.

Nemůžete jej považovat za investici, protože jej můžete pronajmout pouze se souhlasem družstva, a to si jeho členové nemusí přát. Stanovy společnosti mohou stanovit, že své akcie nemůžete dát do podnájmu nebo je přenechat právnické osobě nebo státnímu příslušníkovi jiné země, a existuje také možnost, že za tuto službu budete muset zaplatit poplatek. Výhodou je, že se nemusíte potýkat s bezohlednými nájemníky.

Velkou nevýhodou je nemožnost rekonstrukce. Zatímco v soukromém bytě si můžete dělat, co chcete, přestavba v družstevním bytě vyžaduje vytvoření a předložení projektové dokumentace družstvu. Je důležité znát stanovy, protože v nich jsou uvedeny všechny podmínky pro schválení rekonstrukce.

Stručně řečeno, nelze říci, zda je koupě družstevního bytu dobrý nápad, protože každý případ je jiný. Pokud chcete žít sami a nespoléhat se na názory jiných lidí, měli byste rozhodně zvážit jinou možnost. Družstva však mohou také chránit zájmy svých členů tím, že se o ně budou do jisté míry starat.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Jak se platí za bydlení v České republice

Při rozhodování o koupi nemovitosti v České republice je dobré zjistit si několik podrobností. Náklady na bydlení jsou v této zemi vysoké, zejména pokud jde o hlavní město.Další nákladovou položkou jsou účty za komunální služby, jejichž výše závisí na velikosti nemovitosti, regionu, ve kterém se nachází, způsobu vytápění a dalších faktorech.Níže se podíváme na to, za co zaplatíte více – za byt nebo soukromý dům.

2. října 2022
3 minuty čtení

Nový Bytový dům Tuhnice

V krásné a žádané čtvrti Tuhnice se právě dokončuje nový bytový dům. Bydlet budou noví majitelé bytů již v květnu tohoto roku. Výhodná poloha nedaleko lázeňského a městského centra Karlových Varů bude zaručovat příjemné a praktické bydlení s vynikající dopravní dostupností. Dům je umístěn na okraji městské zástavby a v bezprostředním okolí jsou Lázeňské lesy a mnoho zelených ploch […]

18. ledna 2024
1 minuta čtení

Zaměstnanci bankovních a nebankovních finančních institucí

Hledáte novou příležitost nebo přemýšlíte o změně kariéry? Máte obchodního ducha i zkušenosti v jednání s lidmi a hledáte pro sebe větší rozlet? Pak je pro vás práce realitního makléře v RE/MAX.

28. října 2022
1 minuta čtení

Podnikatelé, kteří chtějí vyzkoušet nový obor

Teď už vím jistě, že změna je vždy k lepšímu. Neexistuje žádný strach ani pochybnosti o sobě samém. Neexistují žádná omezení. Stačí udělat krok vpřed a vše se určitě vyřeší.

8. října 2022
2 minuty čtení

ARTE – evropský kulturní kanál v Karlových Varech

Televize ARTE nedávno odvysílala film o životě a podnikání v Karlových Varech.

16. ledna 2023
1 minuta čtení

Valašský kongres 2022

Největší realitní událost roku

23. listopadu 2022
1 minuta čtení
View all