Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Družstevní byty, výhody a nevýhody jejich koupě

Družstevní byty, výhody a nevýhody jejich koupě

Sdílet tento příspěvek

Hlavní výhody firemních bytů

Hlavní výhodou firemních bytů je cena, která je u družstevních bytů o 10-20%. Registrace netrvá dlouho, protože transakce se nezapisuje do katastru nemovitostí, což znamená, že vlastnictví je anonymní, a neplatí se roční daň. Pokud jsou v budově komerční prostory, které se pronajímají, , zisk družstva může částečně pokrýt náklady obyvatel na služby.

Hlavní nevýhody podnikových bytů

Se všemi výhodami jsou však spojeny i určité nevýhody, jako je odpovědnost za cizí majetek, nemožnost rekonstrukce obydlí bez souhlasu členů družstva a komplikovaný pronájem. Největší nevýhodou je však asi to, že byt nemůžete považovat za svůj vlastní, protože v družstvu si můžete koupit pouze podíl, který vám umožňuje byt pronajímat. Když se stanete členem družstva, budete muset platit nájemné, které zahrnuje fond oprav, jehož výše závisí na velikosti bytu, a poplatek za služby. Někdy musíte platit anuitu, což je dluh družstva, který vznikl při koupi budovy nebo při výstavbě.

Zmínili jsme se o nízkých nákladech na družstevní bydlení, ale žádná banka vám neposkytne hypotéku, pokud není zajištěna jinou nemovitostí. Některá družstva jsou však ochotna poskytnout financování a stát se dlužníkem banky a splácet úvěr současně se splácením prostor. Prodej družstevního bytu je mnohem jednodušší – není nutný souhlas družstva a stačí písemná kupní smlouva. Je však důležité, aby měl kupující na paměti, že v souladu se zákonem získává spolu s družstevním podílem automaticky nejen práva, ale i povinnosti, včetně případných dluhů.

Nemůžete jej považovat za investici, protože jej můžete pronajmout pouze se souhlasem družstva, a to si jeho členové nemusí přát. Stanovy společnosti mohou stanovit, že své akcie nemůžete dát do podnájmu nebo je přenechat právnické osobě nebo státnímu příslušníkovi jiné země, a existuje také možnost, že za tuto službu budete muset zaplatit poplatek. Výhodou je, že se nemusíte potýkat s bezohlednými nájemníky.

Velkou nevýhodou je nemožnost rekonstrukce. Zatímco v soukromém bytě si můžete dělat, co chcete, přestavba v družstevním bytě vyžaduje vytvoření a předložení projektové dokumentace družstvu. Je důležité znát stanovy, protože v nich jsou uvedeny všechny podmínky pro schválení rekonstrukce.

Stručně řečeno, nelze říci, zda je koupě družstevního bytu dobrý nápad, protože každý případ je jiný. Pokud chcete žít sami a nespoléhat se na názory jiných lidí, měli byste rozhodně zvážit jinou možnost. Družstva však mohou také chránit zájmy svých členů tím, že se o ně budou do jisté míry starat.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Zaměstnanci bankovních a nebankovních finančních institucí

Hledáte novou příležitost nebo přemýšlíte o změně kariéry? Máte obchodního ducha i zkušenosti v jednání s lidmi a hledáte pro sebe větší rozlet? Pak je pro vás práce realitního makléře v RE/MAX.

28. října 2022
1 minuta čtení

Vládní ekologický program na úsporu energie v domácnostech

Byl zahájen příjem žádostí do další etapy ekologického programu Nová zelená úsporám (NZÚ) – nejdéle trvajícího dotačního programu určeného na úspory energie v rodinných a vícebytových domech. Během prvního programového období, které začalo v roce 2014, byly mezi desítky tisíc domácností rozděleny prostředky ve výši několika miliard korun.

2. října 2022
2 minuty čtení

Účty za služby: jak ušetřit v České republice?

Topná sezóna je energeticky nejnáročnějším obdobím roku. I v době normálního míru dostávali čeští občané několikatisícové složenky za nezaplacené účty za komunální služby. Co tedy můžeme očekávat nyní, kdy růst cen plynu a elektřiny láme historické rekordy, a jak nezkrachovat na platbách? Pojďme to zjistit. Aktuální situace s účty za veřejné služby v České republice […]

2. října 2022
4 minuty čtení

Inflace v České republice nadále roste

Inflace v České republice nadále roste a její skok je nejrychlejší za posledních 13 let.Podle Českého statistického úřadu dosáhla inflace v září 4,1 %, což je nejvyšší hodnota od listopadu 2008.

2. října 2022
2 minuty čtení

Důsledky koronaviru: Češi se obávají finančních problémů

Koronavirus, který se v mohutné vlně přehnal přes celý svět, donutil mnohé přehodnotit své postoje a jednání. Výjimkou nejsou ani obyvatelé České republiky, kteří se k financím staví výrazně obezřetně. Více než polovina Čechů, 53 %, si klade otázku, nakolik je jejich situace stabilní a zda bude možné zachovat status quo i v novém roce

2. října 2022
3 minuty čtení

Revoluce v oblasti nemovitostí: 7 nástrojů umělé inteligence pro moderní realitní makléře

Jste realitní makléř, který chce mít náskok před konkurencí a poskytovat svým klientům výjimečné služby? Nehledejte nic jiného než sílu nástrojů umělé inteligence (AI). Od virtuální inscenace po chatboty a tvorbu obsahu – AI zásadním způsobem mění realitní odvětví. V tomto článku se budeme zabývat sedmi špičkovými nástroji AI, které přinášejí revoluci do fungování realitních kanceláří a jejich interakce s klienty.

23. dubna 2023
6 minut čtení
View all