Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Důsledky koronaviru: Češi se obávají finančních problémů

Důsledky koronaviru: Češi se obávají finančních problémů

Sdílet tento příspěvek

Snížení nákladů a zvýšení rezerv

 

Při pohledu na rozkolísanou světovou ekonomiku je přece jen těžké zůstat klidný. Hlavním cílem tedy bylo omezit výdaje a zvýšit objem úspor „do zásoby“.

Podle průzkumů je zvýšená úzkost Čechů způsobena možným zhoršením finanční situace rodiny.

Pouze 6 % lidí věří, že jejich příjmy letos vzrostou, zatímco ostatní jen doufají, že hrozba pomine a že se v jejich životě nic nezmění. Mezi rostoucí obavy patří možnost ztráty zaměstnání, která se oproti předchozímu roku zvýšila o 30 %.

Skepsi vzbuzují i úvahy o zvyšování mezd, v takový zázrak věří za současných podmínek jen tři z deseti respondentů, další tři pesimisticky očekávají snižování mezd a dvě pětiny dotázaných očekávají stagnaci mezd.

Finanční plánování:

  1. Snížení výdajů a přísnější úspory
  2. Zvýšení úspor, spořicích vkladů
  3. Finanční rezervy

 

V první řadě chtějí Češi omezit vlastní výdaje a zpřísnit režim úspor. Studie ukázaly, že přibližně třetina obyvatel odmítá cokoli ve svém životě změnit nebo snížit náklady. Přibližně 20 % respondentů necítí potřebu šetřit a 14 % tvrdí, že už nemají z čeho. První, co lidé udělají, je, že omezí výdaje na dovolenou – tímto směrem se musí vydat 2/5 populace. Přibližně 37 % se vzdá oprav, nákupu domácích spotřebičů, automobilů a elektroniky. Další třetina se vzdá různých zábavných akcí.

Pokud jde o úspory, Češi spoří prostřednictvím aktivního bankovnictví. Běžné bankovní účty jsou atraktivní pro 32 % populace a dalších 21 % dává přednost termínovaným vkladům nebo spořicím účtům. Každý devátý Čech má zájem o spoření ve formě akcií a podílů a 1/5 populace má své úspory doma. Růst zájmu o bankovní služby začal již v roce 2020, kdy objem vkladů vzrostl za 12 měsíců o 16 % a objem podílových fondů o 102 %.

Finanční rezerva, která bude posílena obezřetným spořením, umožní Čechům méně se obávat neočekávaných výdajů nebo dalšího zhoršení ekonomické situace. 26 % obyvatel uvažuje o pojištění na stáří, dalších 23 % potřebuje rezervu, aby se udrželo nad vodou v případě ztráty příjmu domácnosti, a 22 % má obavy o zajištění bydlení. 21 % lidí nemá v rezervě žádné prostředky, 22 % nemá v rezervě více než 30 000 EEK a 22 % má v rezervě 30 000 až 100 000 EEK. Dalších 11 % má finanční „polštář“ nepřesahující 500 000 EEK.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Nová pobočka Re/Max Glorion v Sokolově

Tento měsíc naše společnost oslavila otevření nové kanceláře Re/Max Glorion v Sokolově

21. listopadu 2022
1 minuta čtení

Vládní ekologický program na úsporu energie v domácnostech

Byl zahájen příjem žádostí do další etapy ekologického programu Nová zelená úsporám (NZÚ) – nejdéle trvajícího dotačního programu určeného na úspory energie v rodinných a vícebytových domech. Během prvního programového období, které začalo v roce 2014, byly mezi desítky tisíc domácností rozděleny prostředky ve výši několika miliard korun.

2. října 2022
2 minuty čtení

Revoluce v oblasti nemovitostí: 7 nástrojů umělé inteligence pro moderní realitní makléře

Jste realitní makléř, který chce mít náskok před konkurencí a poskytovat svým klientům výjimečné služby? Nehledejte nic jiného než sílu nástrojů umělé inteligence (AI). Od virtuální inscenace po chatboty a tvorbu obsahu – AI zásadním způsobem mění realitní odvětví. V tomto článku se budeme zabývat sedmi špičkovými nástroji AI, které přinášejí revoluci do fungování realitních kanceláří a jejich interakce s klienty.

23. dubna 2023
6 minut čtení

Nové vlaky na českých železnicích

České dráhy si u společnosti Škoda Transportation Group objednaly 31 třívozových elektrických vlaků RegioPanter za téměř pět miliard korun. Národní dopravce využil prodlouženou smlouvu, kterou s výrobcem podepsal na podzim 2020. Nové komfortní vlaky pro dopravu v Praze, Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji budou dodány v roce 2024. Podle prezidenta Škody Transportation Petra Brzezina prochází železnice zásadní obnovou svých vozidel, která přiláká více cestujících do veřejné dopravy.

2. října 2022
1 minuta čtení

Družstevní byty, výhody a nevýhody jejich koupě

Koupě družstevního bytu může být dobrou i špatnou investicí, záleží především na úhlu pohledu. Zhodnocení kladných a záporných stránek takového bydlení vám pomůže rozhodnout se a v budoucnu nelitovat své volby.

2. října 2022
3 minuty čtení

Analýza cen nemovitostí 2021-2022

Český trh s nemovitostmi zaznamenal v posledních letech dynamický nárůst cen, a to jak u pronájmu, tak u koupě/prodejů, ale náklady na pořízení bydlení se vyplatily.

30. listopadu 2022
3 minuty čtení
View all