Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Český katastr nemovitostí zůstane veřejně přístupný

Český katastr nemovitostí zůstane veřejně přístupný

Sdílet tento příspěvek

Katastr nemovitostí a změny

 

Předpokládalo se, že od června letošního roku se bude muset uživatel pro získání informací z katastru nemovitostí přihlásit prostřednictvím Národního identifikačního a autentizačního portálu. Alternativní možností bylo stále přihlášení pomocí účtu vzdáleného přístupu. Bylo rozhodnuto částečně zablokovat možnosti pro neregistrované uživatele a omezit přehled informací uložených v katastru nemovitostí, přičemž základní údaje, včetně postupu registrace zařízení, byly ponechány k on-line prohlížení.

Od začátku roku se online aplikace pro katastr nemovitostí načítá a funguje velmi pomalu. Důvodem nesrovnalostí bylo automatické stahování informací softwarovými roboty. V polovině března byl tento problém vyřešen posílením technologické infrastruktury.

Vzhledem k neustálému nárůstu vyhledávání dat v automatickém režimu by však tato situace mohla nastat znovu. V květnu tak musel systém zpracovat 92 milionů žádostí, ačkoli maximální možný počet žádostí je 70 milionů. Další nepříjemnou nuancí je únik osobních údajů, čehož okamžitě využili spekulanti přeprodávající pozemky. To byl důvod, proč agentura omezila přístup k informacím neregistrovaným uživatelům.

Později se však od této myšlenky muselo upustit, protože se proti chystaným změnám postavilo velké množství lidí v zemi. Více než 15 000 Čechů založilo skupinu „Otevřený katastr“. Jejím hlavním cílem bylo připomenout úřadům, že katastr nemovitostí zůstává podle zákona veřejný, takže úředníci nemají právo omezovat přístup k jakýmkoli informacím z něj. Otevřenost zdroje nakonec zůstala stejná a technologie CAPTCHA, pomocí které lze rozlišit robota od běžného uživatele, má zabránit přetížení.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Družstevní byty, výhody a nevýhody jejich koupě

Koupě družstevního bytu může být dobrou i špatnou investicí, záleží především na úhlu pohledu. Zhodnocení kladných a záporných stránek takového bydlení vám pomůže rozhodnout se a v budoucnu nelitovat své volby.

2. října 2022
3 minuty čtení

Cena plynu a elektřiny v České republice vzroste

Změny v českých tarifech se očekávají v lednu, jak oznámil generální ředitel energetické společnosti ČEZ.

2. října 2022
2 minuty čtení

O české nemovitosti je stále velký zájem

O bydlení v České republice je bez ohledu na pandemii a karanténní omezení stále zájem.Češi nyní aktivně investují do nemovitostí, kupují byty ve městě i mimo něj, rekreační domy, chaty a chalupy v horských oblastech. Co se týče bytů v horách, poptávka je dána touhou po kvalitním rekreačním bydlení. Nárůst poptávky se nemohl neprojevit na cenách bytů, které okamžitě vzrostly. Ceny bytů a starších domů rostly v průměru poměrně stabilně o 11-13 % v tříměsíčních intervalech.

2. října 2022
3 minuty čtení

Nová pobočka Re/Max Glorion v Sokolově

Tento měsíc naše společnost oslavila otevření nové kanceláře Re/Max Glorion v Sokolově

21. listopadu 2022
1 minuta čtení

Hall of Fame

Tým RE/MAX Glorion gratuluje Alexandru Mizjukovi k prestižnímu mezinárodnímu ocenění Hall of Fame.

12. dubna 2023
2 minuty čtení

Jak zatraktivnit nemovitost na prodej?

Existuje několik způsobů, jak upravit nemovitost tak, abychom zvýšili šance na rychlý a úspěšný prodej. Přinášíme vám pár jednoduchých nápadů. Profesionální fotografie a videoprohlídka: Kvalitní fotografie a videoprohlídka mohou být klíčové pro přilákání potenciálních zájemců. Profesionální fotografie umožní, aby vaše nemovitost vypadala co nejlépe a zvýší tak pravděpodobnost, že se lidé na váš inzerát podívají. […]

17. prosince 2023
2 minuty čtení
View all