Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Český katastr nemovitostí zůstane veřejně přístupný

Český katastr nemovitostí zůstane veřejně přístupný

Sdílet tento příspěvek

Katastr nemovitostí a změny

 

Předpokládalo se, že od června letošního roku se bude muset uživatel pro získání informací z katastru nemovitostí přihlásit prostřednictvím Národního identifikačního a autentizačního portálu. Alternativní možností bylo stále přihlášení pomocí účtu vzdáleného přístupu. Bylo rozhodnuto částečně zablokovat možnosti pro neregistrované uživatele a omezit přehled informací uložených v katastru nemovitostí, přičemž základní údaje, včetně postupu registrace zařízení, byly ponechány k on-line prohlížení.

Od začátku roku se online aplikace pro katastr nemovitostí načítá a funguje velmi pomalu. Důvodem nesrovnalostí bylo automatické stahování informací softwarovými roboty. V polovině března byl tento problém vyřešen posílením technologické infrastruktury.

Vzhledem k neustálému nárůstu vyhledávání dat v automatickém režimu by však tato situace mohla nastat znovu. V květnu tak musel systém zpracovat 92 milionů žádostí, ačkoli maximální možný počet žádostí je 70 milionů. Další nepříjemnou nuancí je únik osobních údajů, čehož okamžitě využili spekulanti přeprodávající pozemky. To byl důvod, proč agentura omezila přístup k informacím neregistrovaným uživatelům.

Později se však od této myšlenky muselo upustit, protože se proti chystaným změnám postavilo velké množství lidí v zemi. Více než 15 000 Čechů založilo skupinu „Otevřený katastr“. Jejím hlavním cílem bylo připomenout úřadům, že katastr nemovitostí zůstává podle zákona veřejný, takže úředníci nemají právo omezovat přístup k jakýmkoli informacím z něj. Otevřenost zdroje nakonec zůstala stejná a technologie CAPTCHA, pomocí které lze rozlišit robota od běžného uživatele, má zabránit přetížení.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Makléř měsíce – Říjen

Gratulujeme makléři Jaroslava Smolná Štorkánová k dosažení nejlepších výsledků v říjnu.

21. listopadu 2022
1 minuta čtení

Družstevní byty, výhody a nevýhody jejich koupě

Koupě družstevního bytu může být dobrou i špatnou investicí, záleží především na úhlu pohledu. Zhodnocení kladných a záporných stránek takového bydlení vám pomůže rozhodnout se a v budoucnu nelitovat své volby.

2. října 2022
3 minuty čtení

Co je vlastně: průkaz energetické náročnosti budovy neboli energetický štítek

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) udává, jak je daná stavba energeticky náročná, jinými slovy, jaké množství energie je potřeba na její provoz. Pro průkaz energetické náročnosti se vžil zjednodušený název „energetický štítek“. K vystavení PENB budete potřebovat stavební dokumentaci (půdorys celé nemovitosti, řez a vizualizaci domu, technickou zprávu o konstrukci, popis vytápění a systémů na […]

8. prosince 2023
2 minuty čtení

ARTE – evropský kulturní kanál v Karlových Varech

Televize ARTE nedávno odvysílala film o životě a podnikání v Karlových Varech.

16. ledna 2023
1 minuta čtení

Kapr na Vánoce – dlouholetá česká tradice

Vánoční kapr je jedním z tradičních symbolů vánočních svátků. Již v předvánočním čase jsou v ulicích všech českých měst k vidění velké kádě s rybami. Tradiční štědrovečerní večeře se skládá z rybí polévky a smaženého kapra s bramborovým salátem (obdoba Oliviera).

2. října 2022
2 minuty čtení

Zaměstnanci bankovních a nebankovních finančních institucí

Hledáte novou příležitost nebo přemýšlíte o změně kariéry? Máte obchodního ducha i zkušenosti v jednání s lidmi a hledáte pro sebe větší rozlet? Pak je pro vás práce realitního makléře v RE/MAX.

28. října 2022
1 minuta čtení
View all