Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > O české nemovitosti je stále velký zájem

O české nemovitosti je stále velký zájem

Sdílet tento příspěvek

Jaký je důvod zvýšené poptávky?

 

Proč se kupující zvedli a ceny podle toho vzrostly? Hlavním důvodem byl pokles úrokových sazeb hypoték během osmiměsíčního období a nárůst jejich objemu a počtu. Úvěry na nemovitosti poskytnuté českými bankami dosáhly v dubnu celkem 39 miliard korun oproti téměř 45 miliardám korun v březnu. Kromě toho se během karantény výrazně snížily výdaje, což vedlo ke zvýšení finančních rezerv.

Protože nemovitosti zůstávají nejlepší investicí, snaží se je koupit ti, kteří mají volnou hotovost nebo jejichž příjem jim umožňuje vzít si hypotéku. Nejméně v 50 % případů však kupující neplánují v kupovaných domech a bytech trvale bydlet. Někdo doufá, že tam stráví víkend, pro někoho je to další zdroj příjmů z pronájmu. Náklady na bydlení jsou však impozantní, cena za metr čtvereční dnes i ve starší zástavbě přesahuje 100 000 korun. Za stejné peníze bylo v roce 2018 možné koupit nemovitost v novostavbě.

 

Náklady na metr čtvereční v České republice

 

Podíváme-li se na příklady, metr čtvereční bydlení ve Středočeském kraji stojí kolem 60 tisíc korun, v Brně cena stoupá a přesahuje 7000 korun. Neméně rychle rostou ceny bytů v horách, kam se stěhuje mnoho lidí, kteří mají vzdálenou práci. Cena nemovitostí v Libereckém kraji je 65 tisíc korun, což je nárůst o třetinu, na Královéhradecku došlo k nárůstu o 19 % a metr čtvereční stojí 58 tisíc korun – takový vliv má poptávka po bydlení v Orlických horách a Krkonoších. Cena bytů v Krušných horách není tak vysoká, i když v oblíbených lokalitách může cena za metr čtvereční přesáhnout 150 000 korun.

Průměrná cena za metr čtvereční české nemovitosti je více než 80 000 korun. Investoři se raději zaměřují na starší, rozsáhlé nemovitosti nebo kupují celou oblast, pokud o ni nemají zájem soukromé osoby. Dalším krokem je rozdělení areálu na jednotlivé byty a jejich prodej soukromým osobám. Pokud se tyto nemovitosti nacházejí v místech s potřebnou infrastrukturou, může být cena za metr čtvereční 100 000 korun.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Kapr na Vánoce – dlouholetá česká tradice

Vánoční kapr je jedním z tradičních symbolů vánočních svátků. Již v předvánočním čase jsou v ulicích všech českých měst k vidění velké kádě s rybami. Tradiční štědrovečerní večeře se skládá z rybí polévky a smaženého kapra s bramborovým salátem (obdoba Oliviera).

2. října 2022
2 minuty čtení

Nová pobočka Re/Max Glorion v Sokolově

Tento měsíc naše společnost oslavila otevření nové kanceláře Re/Max Glorion v Sokolově

21. listopadu 2022
1 minuta čtení

RE/MAX Glorion spolupracuje s fotbalovým klubem Slavia na podpoře místní komunity a sportu

Vzrušující novinky! RE/MAX Glorion v Karlových Varech s hrdostí oznamuje naše partnerství s fotbalovým klubem Slavia. Jako realitní kancelář hluboce zakořeněná v naší místní komunitě jsme nadšeni, že můžeme podporovat sport a sportovce v našem městě.

23. dubna 2023
2 minuty čtení

Rodiče na rodičovské dovolené

Jak řídit svůj čas a nenechat se řídit jím? Nažhavte se pro velký krok vašeho života. Vstupte do velké rodiny RE/MAX Glorion. Staňte se realitním makléřem!

28. října 2022
1 minuta čtení

Nový Bytový dům Tuhnice

V krásné a žádané čtvrti Tuhnice se právě dokončuje nový bytový dům. Bydlet budou noví majitelé bytů již v květnu tohoto roku. Výhodná poloha nedaleko lázeňského a městského centra Karlových Varů bude zaručovat příjemné a praktické bydlení s vynikající dopravní dostupností. Dům je umístěn na okraji městské zástavby a v bezprostředním okolí jsou Lázeňské lesy a mnoho zelených ploch […]

18. ledna 2024
1 minuta čtení

Hall of Fame

Tým RE/MAX Glorion gratuluje Alexandru Mizjukovi k prestižnímu mezinárodnímu ocenění Hall of Fame.

12. dubna 2023
2 minuty čtení
View all