Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > O české nemovitosti je stále velký zájem

O české nemovitosti je stále velký zájem

Sdílet tento příspěvek

Jaký je důvod zvýšené poptávky?

 

Proč se kupující zvedli a ceny podle toho vzrostly? Hlavním důvodem byl pokles úrokových sazeb hypoték během osmiměsíčního období a nárůst jejich objemu a počtu. Úvěry na nemovitosti poskytnuté českými bankami dosáhly v dubnu celkem 39 miliard korun oproti téměř 45 miliardám korun v březnu. Kromě toho se během karantény výrazně snížily výdaje, což vedlo ke zvýšení finančních rezerv.

Protože nemovitosti zůstávají nejlepší investicí, snaží se je koupit ti, kteří mají volnou hotovost nebo jejichž příjem jim umožňuje vzít si hypotéku. Nejméně v 50 % případů však kupující neplánují v kupovaných domech a bytech trvale bydlet. Někdo doufá, že tam stráví víkend, pro někoho je to další zdroj příjmů z pronájmu. Náklady na bydlení jsou však impozantní, cena za metr čtvereční dnes i ve starší zástavbě přesahuje 100 000 korun. Za stejné peníze bylo v roce 2018 možné koupit nemovitost v novostavbě.

 

Náklady na metr čtvereční v České republice

 

Podíváme-li se na příklady, metr čtvereční bydlení ve Středočeském kraji stojí kolem 60 tisíc korun, v Brně cena stoupá a přesahuje 7000 korun. Neméně rychle rostou ceny bytů v horách, kam se stěhuje mnoho lidí, kteří mají vzdálenou práci. Cena nemovitostí v Libereckém kraji je 65 tisíc korun, což je nárůst o třetinu, na Královéhradecku došlo k nárůstu o 19 % a metr čtvereční stojí 58 tisíc korun – takový vliv má poptávka po bydlení v Orlických horách a Krkonoších. Cena bytů v Krušných horách není tak vysoká, i když v oblíbených lokalitách může cena za metr čtvereční přesáhnout 150 000 korun.

Průměrná cena za metr čtvereční české nemovitosti je více než 80 000 korun. Investoři se raději zaměřují na starší, rozsáhlé nemovitosti nebo kupují celou oblast, pokud o ni nemají zájem soukromé osoby. Dalším krokem je rozdělení areálu na jednotlivé byty a jejich prodej soukromým osobám. Pokud se tyto nemovitosti nacházejí v místech s potřebnou infrastrukturou, může být cena za metr čtvereční 100 000 korun.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Makléř měsíce – Říjen

Gratulujeme makléři Jaroslava Smolná Štorkánová k dosažení nejlepších výsledků v říjnu.

21. listopadu 2022
1 minuta čtení

Realitní horoskop na rok 2022

Co očekávat od roku 2022? Na co si dát pozor a jakým otázkám byste měli věnovat čas?Podělíme se s vámi o předpovědi pro jednotlivá znamení souhvězdí.

2. října 2022
4 minuty čtení

Český katastr nemovitostí zůstane veřejně přístupný

Katastr nemovitostí v České republice, který obsahuje údaje o nemovitostech, pozemcích a jejich vlastnících, se měl od června letošního roku výrazně změnit a ztratit status veřejně přístupného zdroje. Předpokládá se, že po určitém datu již anonymní uživatelé nebudou moci vyhledávat údaje o nemovitostech online. Oprávněným uživatelům však měly být informace i nadále k dispozici.
Podle zástupců Zeměměřického a katastrálního úřadu bylo toto rozhodnutí odůvodněno prudkým nárůstem počtu žádostí. Současně agentura doufá, že se jí podaří posílit ochranu osobních údajů uložených v katastru nemovitostí.

2. října 2022
2 minuty čtení

OCHRANNÁ LHŮTA

Ochrana při Převodu Vlastnického Práva na Nemovitosti Ochranná lhůta při převodu vlastnického práva na nemovitosti, zavedená od roku 2014, hraje klíčovou roli v procesu přechodu vlastnictví. Po podpisu kupní smlouvy kupujícím nabyde vlastnická práva až po úspěšném vkladu do katastru nemovitostí, spouštějící 20denní ochrannou lhůtu. JISTOTA A BEZPEČÍ – Účel Ochranné Lhůty na Katastru Ochranná […]

14. října 2023
2 minuty čtení

Hall of Fame

Tým RE/MAX Glorion gratuluje Alexandru Mizjukovi k prestižnímu mezinárodnímu ocenění Hall of Fame.

12. dubna 2023
2 minuty čtení

Jak zatraktivnit nemovitost na prodej?

Existuje několik způsobů, jak upravit nemovitost tak, abychom zvýšili šance na rychlý a úspěšný prodej. Přinášíme vám pár jednoduchých nápadů. Profesionální fotografie a videoprohlídka: Kvalitní fotografie a videoprohlídka mohou být klíčové pro přilákání potenciálních zájemců. Profesionální fotografie umožní, aby vaše nemovitost vypadala co nejlépe a zvýší tak pravděpodobnost, že se lidé na váš inzerát podívají. […]

17. prosince 2023
2 minuty čtení
View all