Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Cena plynu a elektřiny v České republice vzroste

Cena plynu a elektřiny v České republice vzroste

Sdílet tento příspěvek

Změny v českých tarifech se očekávají v lednu, jak oznámil generální ředitel energetické společnosti ČEZ.

Podle Daniela Beneše není zdražení plynu a elektřiny daleko. Ceny plynu se zvýší nejméně o 50 % a ceny elektřiny o třetinu. Změny se dotknou těch spotřebitelů, pro které dosud nebyla stanovena cena těchto výrobků pro rok 2022. Chystané lednové změny společnost oznámila na začátku listopadu a v polovině září velkoobchodní cena elektřiny na pražské energetické burze překročila 100 EURO, tedy zhruba 2530 korun za MWh. Je to vůbec poprvé, co se cena dostala tak vysoko, a překonala tak rekord z roku 2008, kdy 1 MWh stála 90 EUR.

Analytici se domnívají, že české domácnosti budou muset brzy platit vyšší sazby nejen za plyn a světlo, ale také za uhlí.

 

Co vysvětluje růst cen elektřiny?

 

Růst cen elektřiny je způsoben emisními povolenkami, jejichž cena láme rekordy. Uhelné elektrárny a průmyslové podniky jim platí za každou tunu CO2 vypuštěnou do ovzduší. V září tato hodnota přesáhla 60 EURO/tunu. Systém byl navržen s cílem snížit emise plynů a byl zaveden v roce 2005. Petr Bartóc, hlavní ekonom investiční společnosti Natland, v posledních srpnových dnech uvedl, že v blízké budoucnosti není možný vývoj, který by vedl ke snížení nákladů na elektřinu.

Daniel Beneš se domnívá, že zdražení plynu bude větší než zdražení elektřiny a vzroste o polovinu až dvě třetiny. Jak bylo uvedeno výše, velkoobchodní ceny vzrostly na rekordní úroveň. Navíc ceníky řady dodavatelů vykazují několikanásobné změny. Problémy se však týkají mnoha společností i spotřebitelů. Například Bohemia Energy s 900 tisíci zákazníky a Kolibřík Energie s 28 tisíci zákazníky oznámily ukončení činnosti ke konci října. Trh opustil také dodavatel plynu A-PLUS Energie, který měl 150 zákazníků.

Pro zákazníky, kteří dosud nebyli zákazníky ČEZ, samozřejmě žádný nákup elektřiny předem neexistoval. ČEZ jim bude poskytovat své služby za zvýšené ceny, aniž by se jich vzdal.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Valašský kongres 2022

Největší realitní událost roku

23. listopadu 2022
1 minuta čtení

Kapr na Vánoce – dlouholetá česká tradice

Vánoční kapr je jedním z tradičních symbolů vánočních svátků. Již v předvánočním čase jsou v ulicích všech českých měst k vidění velké kádě s rybami. Tradiční štědrovečerní večeře se skládá z rybí polévky a smaženého kapra s bramborovým salátem (obdoba Oliviera).

2. října 2022
2 minuty čtení

Podnikatelé, kteří chtějí vyzkoušet nový obor

Teď už vím jistě, že změna je vždy k lepšímu. Neexistuje žádný strach ani pochybnosti o sobě samém. Neexistují žádná omezení. Stačí udělat krok vpřed a vše se určitě vyřeší.

8. října 2022
2 minuty čtení

Inflace v České republice nadále roste

Inflace v České republice nadále roste a její skok je nejrychlejší za posledních 13 let.Podle Českého statistického úřadu dosáhla inflace v září 4,1 %, což je nejvyšší hodnota od listopadu 2008.

2. října 2022
2 minuty čtení

ARTE – evropský kulturní kanál v Karlových Varech

Televize ARTE nedávno odvysílala film o životě a podnikání v Karlových Varech.

16. ledna 2023
1 minuta čtení

Hall of Fame

Tým RE/MAX Glorion gratuluje Alexandru Mizjukovi k prestižnímu mezinárodnímu ocenění Hall of Fame.

12. dubna 2023
2 minuty čtení
View all