Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Cena plynu a elektřiny v České republice vzroste

Cena plynu a elektřiny v České republice vzroste

Sdílet tento příspěvek

Změny v českých tarifech se očekávají v lednu, jak oznámil generální ředitel energetické společnosti ČEZ.

Podle Daniela Beneše není zdražení plynu a elektřiny daleko. Ceny plynu se zvýší nejméně o 50 % a ceny elektřiny o třetinu. Změny se dotknou těch spotřebitelů, pro které dosud nebyla stanovena cena těchto výrobků pro rok 2022. Chystané lednové změny společnost oznámila na začátku listopadu a v polovině září velkoobchodní cena elektřiny na pražské energetické burze překročila 100 EURO, tedy zhruba 2530 korun za MWh. Je to vůbec poprvé, co se cena dostala tak vysoko, a překonala tak rekord z roku 2008, kdy 1 MWh stála 90 EUR.

Analytici se domnívají, že české domácnosti budou muset brzy platit vyšší sazby nejen za plyn a světlo, ale také za uhlí.

 

Co vysvětluje růst cen elektřiny?

 

Růst cen elektřiny je způsoben emisními povolenkami, jejichž cena láme rekordy. Uhelné elektrárny a průmyslové podniky jim platí za každou tunu CO2 vypuštěnou do ovzduší. V září tato hodnota přesáhla 60 EURO/tunu. Systém byl navržen s cílem snížit emise plynů a byl zaveden v roce 2005. Petr Bartóc, hlavní ekonom investiční společnosti Natland, v posledních srpnových dnech uvedl, že v blízké budoucnosti není možný vývoj, který by vedl ke snížení nákladů na elektřinu.

Daniel Beneš se domnívá, že zdražení plynu bude větší než zdražení elektřiny a vzroste o polovinu až dvě třetiny. Jak bylo uvedeno výše, velkoobchodní ceny vzrostly na rekordní úroveň. Navíc ceníky řady dodavatelů vykazují několikanásobné změny. Problémy se však týkají mnoha společností i spotřebitelů. Například Bohemia Energy s 900 tisíci zákazníky a Kolibřík Energie s 28 tisíci zákazníky oznámily ukončení činnosti ke konci října. Trh opustil také dodavatel plynu A-PLUS Energie, který měl 150 zákazníků.

Pro zákazníky, kteří dosud nebyli zákazníky ČEZ, samozřejmě žádný nákup elektřiny předem neexistoval. ČEZ jim bude poskytovat své služby za zvýšené ceny, aniž by se jich vzdal.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Český katastr nemovitostí zůstane veřejně přístupný

Katastr nemovitostí v České republice, který obsahuje údaje o nemovitostech, pozemcích a jejich vlastnících, se měl od června letošního roku výrazně změnit a ztratit status veřejně přístupného zdroje. Předpokládá se, že po určitém datu již anonymní uživatelé nebudou moci vyhledávat údaje o nemovitostech online. Oprávněným uživatelům však měly být informace i nadále k dispozici.
Podle zástupců Zeměměřického a katastrálního úřadu bylo toto rozhodnutí odůvodněno prudkým nárůstem počtu žádostí. Současně agentura doufá, že se jí podaří posílit ochranu osobních údajů uložených v katastru nemovitostí.

2. října 2022
2 minuty čtení

Družstevní byty, výhody a nevýhody jejich koupě

Koupě družstevního bytu může být dobrou i špatnou investicí, záleží především na úhlu pohledu. Zhodnocení kladných a záporných stránek takového bydlení vám pomůže rozhodnout se a v budoucnu nelitovat své volby.

2. října 2022
3 minuty čtení

Soutěž

Vyhlašujeme soutěž o název pro vznikající bytový komplex

2. října 2022
1 minuta čtení

Analýza cen nemovitostí 2021-2022

Český trh s nemovitostmi zaznamenal v posledních letech dynamický nárůst cen, a to jak u pronájmu, tak u koupě/prodejů, ale náklady na pořízení bydlení se vyplatily.

30. listopadu 2022
3 minuty čtení

OCHRANNÁ LHŮTA

Ochrana při Převodu Vlastnického Práva na Nemovitosti Ochranná lhůta při převodu vlastnického práva na nemovitosti, zavedená od roku 2014, hraje klíčovou roli v procesu přechodu vlastnictví. Po podpisu kupní smlouvy kupujícím nabyde vlastnická práva až po úspěšném vkladu do katastru nemovitostí, spouštějící 20denní ochrannou lhůtu. JISTOTA A BEZPEČÍ – Účel Ochranné Lhůty na Katastru Ochranná […]

14. října 2023
2 minuty čtení

Jak se platí za bydlení v České republice

Při rozhodování o koupi nemovitosti v České republice je dobré zjistit si několik podrobností. Náklady na bydlení jsou v této zemi vysoké, zejména pokud jde o hlavní město.Další nákladovou položkou jsou účty za komunální služby, jejichž výše závisí na velikosti nemovitosti, regionu, ve kterém se nachází, způsobu vytápění a dalších faktorech.Níže se podíváme na to, za co zaplatíte více – za byt nebo soukromý dům.

2. října 2022
3 minuty čtení
View all