Re/Max Glorion > Aktuality a články > Novinky z České republiky > Inflace v České republice nadále roste

Inflace v České republice nadále roste

Sdílet tento příspěvek

Jak se změnily náklady na zboží a služby?

 

Růst cen ovlivňuje řada faktorů, z nichž nejvýznamnější jsou náklady na pohonné hmoty a rezidenční nemovitosti. Oproti červenci, kdy inflace dosáhla 3,4 %, se zvýšila o 0,7 %. Podle Pavly Šedivé z ČSÚ se náklady na výrobky zvýšily oproti září 2020 o 3,6 %, zatímco služby vzrostly zhruba o 5 %.

Již nyní musí čeští občané platit za řadu zboží a služeb mnohem více než v loňském roce, například za nákup stavebního materiálu, pronájem bytu nebo platbu za elektřinu. Nájemné se zvýšilo o 2,5 %, vodné a stočné o 5,5 % a cena ubytování v soukromí o 8,2 %, přičemž se zohlednily zvýšené náklady na materiál. Největší nárůst však zaznamenala cena benzinu. Porovnáme-li ceny v srpnu letošního roku se stejným obdobím loňského roku, činí nárůst 19 %. Podle analytika Miroslava Nováka bude procento inflace z odvětví dopravy v následujících měsících postupně klesat. Na druhou stranu výdaje za potraviny a ubytování budou nadále růst, takže se do konce roku stanou jedním z hlavních faktorů celkové inflace.

Kromě nákladů na dopravu, alkoholických nápojů a tabákových výrobků vzrostly také náklady na stravovací služby. Například cena českého piva vzrostla o 6,3 %. Podle představitelů České národní banky nepřesáhne inflace do konce roku 2021 4 % a v roce 2022 se bude pohybovat nad 3 %.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Odborné tipy pro inspekci nemovitostí: Váš konečný kontrolní seznam

Ať už si chcete nemovitost pronajmout, nebo koupit, její důkladná prohlídka je zásadním krokem. Naši realitní odborníci sestavili komplexní kontrolní seznam, který vám pomůže učinit informované rozhodnutí o vaší investici.

6. března 2023
2 minuty čtení

Zaměstnanci bankovních a nebankovních finančních institucí

Hledáte novou příležitost nebo přemýšlíte o změně kariéry? Máte obchodního ducha i zkušenosti v jednání s lidmi a hledáte pro sebe větší rozlet? Pak je pro vás práce realitního makléře v RE/MAX.

28. října 2022
1 minuta čtení

OCHRANNÁ LHŮTA

Ochrana při Převodu Vlastnického Práva na Nemovitosti Ochranná lhůta při převodu vlastnického práva na nemovitosti, zavedená od roku 2014, hraje klíčovou roli v procesu přechodu vlastnictví. Po podpisu kupní smlouvy kupujícím nabyde vlastnická práva až po úspěšném vkladu do katastru nemovitostí, spouštějící 20denní ochrannou lhůtu. JISTOTA A BEZPEČÍ – Účel Ochranné Lhůty na Katastru Ochranná […]

14. října 2023
2 minuty čtení

Podnikatelé, kteří chtějí vyzkoušet nový obor

Teď už vím jistě, že změna je vždy k lepšímu. Neexistuje žádný strach ani pochybnosti o sobě samém. Neexistují žádná omezení. Stačí udělat krok vpřed a vše se určitě vyřeší.

8. října 2022
2 minuty čtení

Kapr na Vánoce – dlouholetá česká tradice

Vánoční kapr je jedním z tradičních symbolů vánočních svátků. Již v předvánočním čase jsou v ulicích všech českých měst k vidění velké kádě s rybami. Tradiční štědrovečerní večeře se skládá z rybí polévky a smaženého kapra s bramborovým salátem (obdoba Oliviera).

2. října 2022
2 minuty čtení

Zahájení předprodeje nových bytů v Karlových Varech

Tuhnice bytový dům – nadstandardní kvalita v každém metru. Moderní bydlení v Karlových Varech

31. ledna 2023
1 minuta čtení
View all