Re/Max Glorion > Aktuality a články > Novinky z České republiky > Inflace v České republice nadále roste

Inflace v České republice nadále roste

Sdílet tento příspěvek

Jak se změnily náklady na zboží a služby?

 

Růst cen ovlivňuje řada faktorů, z nichž nejvýznamnější jsou náklady na pohonné hmoty a rezidenční nemovitosti. Oproti červenci, kdy inflace dosáhla 3,4 %, se zvýšila o 0,7 %. Podle Pavly Šedivé z ČSÚ se náklady na výrobky zvýšily oproti září 2020 o 3,6 %, zatímco služby vzrostly zhruba o 5 %.

Již nyní musí čeští občané platit za řadu zboží a služeb mnohem více než v loňském roce, například za nákup stavebního materiálu, pronájem bytu nebo platbu za elektřinu. Nájemné se zvýšilo o 2,5 %, vodné a stočné o 5,5 % a cena ubytování v soukromí o 8,2 %, přičemž se zohlednily zvýšené náklady na materiál. Největší nárůst však zaznamenala cena benzinu. Porovnáme-li ceny v srpnu letošního roku se stejným obdobím loňského roku, činí nárůst 19 %. Podle analytika Miroslava Nováka bude procento inflace z odvětví dopravy v následujících měsících postupně klesat. Na druhou stranu výdaje za potraviny a ubytování budou nadále růst, takže se do konce roku stanou jedním z hlavních faktorů celkové inflace.

Kromě nákladů na dopravu, alkoholických nápojů a tabákových výrobků vzrostly také náklady na stravovací služby. Například cena českého piva vzrostla o 6,3 %. Podle představitelů České národní banky nepřesáhne inflace do konce roku 2021 4 % a v roce 2022 se bude pohybovat nad 3 %.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Makléř měsíce – Říjen

Gratulujeme makléři Jaroslava Smolná Štorkánová k dosažení nejlepších výsledků v říjnu.

21. listopadu 2022
1 minuta čtení

Nová pobočka Re/Max Glorion v Sokolově

Tento měsíc naše společnost oslavila otevření nové kanceláře Re/Max Glorion v Sokolově

21. listopadu 2022
1 minuta čtení

Nový rok v České republice a jeho zvláštnosti

Cesta do České republiky je vždy krásná, ať už se jedná o služební cestu, léčení nebo dovolenou. Česká města jsou obzvláště krásná na Silvestra, kdy ve všech domech, ulicích a na náměstích vládne magická atmosféra nadcházejících svátků. Zvláštní pozornost si zaslouží tradice a některé zvláštnosti oslav.

2. října 2022
3 minuty čtení

Jak zatraktivnit nemovitost na prodej?

Existuje několik způsobů, jak upravit nemovitost tak, abychom zvýšili šance na rychlý a úspěšný prodej. Přinášíme vám pár jednoduchých nápadů. Profesionální fotografie a videoprohlídka: Kvalitní fotografie a videoprohlídka mohou být klíčové pro přilákání potenciálních zájemců. Profesionální fotografie umožní, aby vaše nemovitost vypadala co nejlépe a zvýší tak pravděpodobnost, že se lidé na váš inzerát podívají. […]

17. prosince 2023
2 minuty čtení

O české nemovitosti je stále velký zájem

O bydlení v České republice je bez ohledu na pandemii a karanténní omezení stále zájem.Češi nyní aktivně investují do nemovitostí, kupují byty ve městě i mimo něj, rekreační domy, chaty a chalupy v horských oblastech. Co se týče bytů v horách, poptávka je dána touhou po kvalitním rekreačním bydlení. Nárůst poptávky se nemohl neprojevit na cenách bytů, které okamžitě vzrostly. Ceny bytů a starších domů rostly v průměru poměrně stabilně o 11-13 % v tříměsíčních intervalech.

2. října 2022
3 minuty čtení

Nové vlaky na českých železnicích

České dráhy si u společnosti Škoda Transportation Group objednaly 31 třívozových elektrických vlaků RegioPanter za téměř pět miliard korun. Národní dopravce využil prodlouženou smlouvu, kterou s výrobcem podepsal na podzim 2020. Nové komfortní vlaky pro dopravu v Praze, Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji budou dodány v roce 2024. Podle prezidenta Škody Transportation Petra Brzezina prochází železnice zásadní obnovou svých vozidel, která přiláká více cestujících do veřejné dopravy.

2. října 2022
1 minuta čtení
View all